Epilepsija

prepoznati napad

mirelupe

Poštovani,
primijetila sam kod djeteta (6.god) koje tone u san grčenje mišića (nepravilno, s vremenskim razmacima) koje nije vidljivo "izvana" već kada mu se stavi ruka na tijelo te nema promjena u disanju. To prestaje nakon nekoliko minuta kada dijete čvrsto zaspi. Zanima me je li to epi (mioklonički) napad? Naime, laički pojednostavljeno, dijete je neuropedijatru uputio okulist radi konzultacije te mu je prilikom EEG-a (slučajno) otkriven fokus desno, a nakon toga MR-om ožiljak u dijelu centra za vid. Dijagnosticirana mu je epilepsija te pije Lamictal iako suprug i ja nikada nismo primijetili nikakve smetnje osim, nedavno, ove navedene budući da smo ga počeli malo pažljivije pratiti i promatrati. Uz uzimanje terapije, nalaz EEG-a je bolji (ne bilježi se više fokus). Zanima nas radi li se ovdje o napadu te na koji način ga možemo razlučiti od neke druge normalne pojave tijekom sna.
Zahvaljujem!

Jelena Bošnjak, dr. med.

Poštovani, prema vašem opisu trzajeva prilikom usnivanja može se raditi o benignim hipnagognim mioklonizmima u usnivanju, no budući da slično mogu izgledati i miokloni epileptički napadaji potrebno je praćenje neuropedijatra.