Epilepsija

kad prestati s terapijom?

winnie pooh

Prije svega lijep pozdrav!
Moje pitanje bi se odnosilo na sljedece:
Prvi ''epi napad'' imala sam sa 16.5 godina ( nakon velike iscrpljenosti tokom skolske ekskurzije u diskoteci ) koji nije imao osobine velikog opceg napada, samo kriza svijesti i grcenje misica! S obzirom da nasi ljekari nisu prepoznali o cemu se radi, nisam dobila terapiju. Naredne tri godine nisam imala nikakvih problema, da bi se napad opet ponovio, dakle u mojoj 20. godini, u ranim jutarnjim satima na spavanju...Prije tih napada osjecala sam samo intenzivniji umor
Nakon toga sam dobila dijagnozu tegrebos 200mg, 2x1 dnevno!
Napade nisam imala vec skoro tri godine i eeg nalazi su uredu kao i mr...
U obitelji niko nema slicnih oboljenja!
Zanima me da li se kod mene radi o bolesti ili su upitanju ''parcijalni'' napadi i da li ce mi terapija biti ukinuta nakon tri godine od posljednjeg napada?
Bila bih Vam jako zahvalna na odgovoru, s obzirom da od ljekara nikad nisam dobila potpun odgovor!
Unaprijed hvala!

Jelena Bošnjak, dr. med.

Poštovani, nakon 3 godine bez epi napadaja uz uredan nalaz EEG-a i magnetske rezonance može se razmišljati o ukidanju terapije no to isključivo treba biti odluka neurologa koji Vas kontrolira.