Epilepsija

mojadijagnoza

miho

Postovani.Moja dijagnoza glasi EPILEPSIA PARTIALIS COMPLEXA Nalazi eeg mr su uredni i zato sam postavio pitanje mozeli uzrok biti stres.Konkretno dogodi mi se da se izgubim na 1do2sekunde ali ne skroz izgubim tj ako s nekim razgovaram uredno ga razumijem ali se sam u sebi malo priberem i to prodje.Do sada sam od ljekova koristio phemiton200 1-0-1 i rivotril mi je uveden pred 6mjeseci 2mg pola tablete navecer.Stanje se nije poboljsavalo pa mi je drugi neurolog preporucio da uvedem postepenoDepacine Chrono 500 1-0-1 i da skidam phemiton pstepeno po 50mg tjedno.Jos stanje nije skroz ok ali je bolje,pa me zanima vase misljenje o terapiji i trebali proc odredjeno vrijeme da se priviknem na novi lijek.Unaprijed hvala.

mr. sc. dr. Davor Sporiš

Kod parcijalne kompleksne epilepsije po preporukama "International league against epilepsy" (svjetske organizacije za epilepsiju ) terapija izbora je u prvom redu karbamazepin i lamotrigin, potom fenitoin i gabapentin. Depakine chrono bio bio lijek izbora kod primarno generaliziranih epilepsija, kao npr. Absence... Kod Vaše dijagnoze MR mozga može biti uredan, što ne znači da ne postoji sitna anomalija ili oštećenje mozga, ali se ne vidi na toj rezoluciji MR-a, dok EEG često pokazuje lateralizaciju ili fokus. Ponavljam stres svakako može pogoršati stanje bolesti, a često uklanjanjem izvora stresa poboljšanje bude i veće od 50%.