Epilepsija

Nekoliko pitanja

Mirela

Poštovani!
Imam prijatelja oboljelog od epi-GM u spavanju, ako sam dobro zapamtila. Liječi se. Profesionalni je vozač i ima napadaje u prosijeku jedanput mjesečno, star je 30 god. Njega zanima može li se on potpuno izlječiti? Hoće li se napadaji pojavljivati češće? Mogu li se napadi početi pojavljivati danju? Da li se može nastaviti baviti autoprijevozništvom?
Hvala!

Dr. Hrvoje Hećimović

Opisujete pojavu grand mal napada epilepsije isključivo u spavanju, što je moguća zasebna vrsta epilepsije. Iako se napadi gotovo isključivo jave tokom spavanja, uslijed određenih faktora, kao npr. iscrpljenost, nedovoljan san ili mijenjanje vremenskih zone kod onih koji putuju na duže relacije, moguće je da se javi i tokom dana.
Kako govorite da su napadi i dalje prisutni, bez obzira na njihovu frekvenciju, potrebno ih je bolje kontrolirati i vidjeti da li postoji jasan uzrok epilepsije.
Na žalost, po profesiji je gospodin autoprijevoznik i tu su naši zakoni dosta jasni, tj. da bolesnik koji ima aktivnu epilepsiju i tako česte napade ne smije upravljati motornim vozilima.

Mirela

Poštovani dr. Hećimović!
Iskreno zahvaljujem na odgovoru.
Mirela