Epilepsija

Pomoc

Goran 071

Postovani ,
moja kcerka (16)je lijecena od epilepsije u Canadi.Pila je lijek pod nazivom Novodivalproex 4x250 mg.
Prije pocetka terapije imala je tri napada,napad obicno pocijnje tresenjem desne ruke i to se ponekad prenese
na cijelo tijelo,sa gubitkom svijesti,trzenjem i grcenjem svih misica tijela.Napadi traju po 30-40 sac.
Poslije napada nije se sjecala nicega.Memorija sa uvijek vracala poslije 10-tak minuta,a za to vrijema bi bila
zbunjena.
EEG mozga je pokazao abnormalnosti na lijevoj strani cela,u stvari kako su mi rekli pokazana je pojacana elektromagnetska aktivnost pojedinih celija na lijevoj strani.
Pri pocetku tretmana je imala jedan napad,doktor joj je dao novu dozu lijekova i na tome se zavrsilo.
Pune dvije i pol godine nije imala nikakvih napada ni simptoma epilepsije i doktor je odredio postepeno
ukidanje lijekova.Poslednji EEG je bio uredan.
Problemi su nastali poslije godinu dana od prestanka uzimanja lijekova.Dobila je manji napad(sa istim simptomima i
sa slicnim pocetkom) navecer oko 9:30.Poslije tacno mjesec dana uslijedio je i novi napad.
Trajanje oko 20 tak sec.pocinje od tresenja ruke koje se pretvara u pravi napad sa gubitkom svijesti.
Pitanje za Vas postovani doktore:
DAa li ima ikakve veze sto su se skoro svi napadi desili u periodu kad treba da dobije menstruaciju?
Da li ovo moze imati ikakve veze sa pubertetom i naglim odrastanjem,tj.da li postoji sansa da ce bolest
i otici sa pubertetom?
Da li preporucujete ponovno vracanje na lijekove i da li je moguce ponovo pokusati prekinuti terapiju
za dvije ili tri godine?
Cuo sam i za neku inzinjersku akupunkturu,gdje kompjuter snimi kod tijela preko akupunkturnih tacaka na
rukama(sakama i prstima)i na tabanima `i preko specijalnih tabletica koje kompjuter programira( stavljaju pod jezik) daje komandu tijelu da pocinje 'popravljati"stanje.To je navodno izum njemackih i ruskih doktora i inzenjera.
Poznajem decka koji tvrdi da je izljecen tom metodom(imao je teski oblik epilepsije.

Da li preporucujete ikakvo alternativno lijecenje i da li je preporucljivo raditi uporedo lijecenje.

Hvala na odgovoru.
Goran

Prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med.

U pojedinih žena epileptički napadaji su povezani s hormonalnim promjenama uslijed menstrualnog ciklusa i takav oblik epilepsije naziva se katamenijalna epilepsija. Kod ovakvog oblika bolesti i terapija je nešto različita u usporedbi s napadajima koji nisu povezani s menstrualnim ciklusom. Na žalost, potpuno je sigurno da se napadaji neće “povući” s pubertetom bez terapije te je stoga nužno redovito uzimanje lijekova koje Vam preporuči epileptolog. O ukidanju terapije odlučiti će u dogovoru s Vama Vaš liječnik, ali svakako je mudrije malo pričekati s potpunim ukidanjem terapije. Ne postoji alternativno liječenje epilepsije, bez obzira koliko ste čuli o “uspješnosti” takvih tretmana. Osim toga, niste napisali da li je provedena kompletna neuroradiološka obrada, ukoliko nije, savjetujem Vam učiniti magnetsku rezonancu mozga na aparatu visoke rezolucije s posebnim osvrtom na frontalni režanj.