Erekcijska disfunkcija

antiepileptici i erekcija

munjabd

postovani,
imam 32 god i prije 3 mjeseca sam imao saobracajnu nezgodu u kojoj sam dobio povredu glave,fraktura.ljekari su mi prepisali da koristim fenobarbiton kao prevencija epilepsiji.ja se sada osjecam prilicno dobro ali imam problema sa erekcijom.ne znam da li to ima veze sa koriscenjem fenobarbitona.pokusao sam sa cialisom i sve je bilo u redu ali bez njega imam problema da odrzim erekciju.zanima me da li fenobarbiton moze biti uzrocnik slabe erekcije i da li se uz njega smije koristiti cialis?
hvala unaprijed

Antun Gršković, dr. med.

Phenobarbiton je barbiturat koji se koristi u liječenju epilepsije i kao nuspojavu ima i impotenciju (erektilnu disfunkciju). On djeluje između ostalog i sedativno te vjerojatno tim putem uzrokuje ovu nuspojavu. Uzimanje Cialisa ili drugih PDE 5 blokatora (Levitra, Viagra) nije kontraindicirano u slučaju uzimanja Phenobarbitona.
U vašem slučaju preporučio bih da se posavjetujete sa neurologom za kojeg pretpostavljam da vam je propisao lijek o mogućnosti ukidanja terapije ili zamjene nekim drugim antiepileptikom koji neće imati navedenu nuspojavu. Ali također ga pitati (jer ne znam o kakvoj je ozljedi riječ) da li vam je dopušteno imati fizičke aktivnosti takve vrste.

truckdriver

poštovani...imam 44 godine.oženjen.dvoje dječice.sve je bilo u redu do prije par godina.osjetio sam da gubim erekciju.nema jutarnje erekcije ili je ima tu i tamo i to slabo.razlozi...loš odnos sa suprugom??diskus hernija-tri diska su mi iskočila.i ako imam odnos, to je prilično loše i ejakulacija mi je prerana.to me sve dodatno opterečuje.kome se obratiti.kod svoje sam doktorice tražio uputnicu za urologa ,pa me je pitala kaj če mi.onda sam odustao.probao sam viagru ali ni to nije puno poboljšalo stanje.unaprjed hvala na odgovoru..

Antun Gršković, dr. med.

Sami ste naveli 2 faktora koji ne djeluju blagotvorno na erektilnu funkciju. To je loš odnos sa suprugom (ako sam dobro shvatio) što pretpostavljam da znači gubitak razumijevanja, gubitak intimnosti, svađe itd. Drugo, i što me više zabrinjava, jest discus hernia. Naveli ste da se radi o 3 diska, no pitanje je na kojoj razini kralješnice odnosno leđne moždine. Treća stvar je što navodite da je problem postupno nastajao u nekoliko prethodnih godina sa gubitkom jutarnje erekcije. Takav postepeni nastup simptoma donekle isto upućuje da se radi o organskoj osnovi bolesti.
Viagra nije pomogla no također je pitanje trenutka uzimanja i doze.
S obzirom da mi se ovako čini da ste vi kompleksan bolesnik mislim da bi bilo bolje da se zaista obratite urologu koji će napraviti potrebnu evaluaciju. Nalazi sa kojima bi trebali doći na pregled jest kompletna krvna slika, biokemijski nalazi (glukoza, jetrene funkcije, masnoće, bubrežna funkcija) te za prvu ruku testosteron. Urolog će detaljnije porazgovarati sa vama te vas pregledati. U daljnjem aktu pretpostavljam da bi trebalo učiniti Doppler krvnih žila penisa uz prethodnu stimulaciju prostaglandinima. Također mislim da bi trebalo napraviti neurološki pregled da neurolog ustvrdi da li bi neurološko oštećenje nastalo "iskakanjem" diska moglo uzrokovati erektilnu disfunkciju. Dakle više je stvari na koje treba obratiti pozornost kod vas.
U međuvremenu mogli biste probati Levitru od 20 mg koju ćete konzumirati oko 1-2 sata prije odnosa bez alkohola. To je doza koja bi mogla djelovati, a ako utvrdite da je djelovala uspješno to bi nam moglo dati korisne odgovore na neka pitanja u smislu dijagnostike i liječenja. Dakle u svakom slučaju se morate obratiti specijalistu. Nadam se da sam vam donekle pomogao odgovorom.