Erekcijska disfunkcija

Drugo mišljanje

olimp

Poštovani,
pišem u ime supruga, naime već neko vrijeme boli ga desni testis nekad toliko da ga vrijeđa svaki dodir pa i donjeg rublja.Inače osjeća već neko vrijeme i bol na desnoj strani trbuha.Bio je na ultrazvuku u dva navrata nalaz je polim žućnjaka.Ne osjeća kiselinu ni žgharavicu ne smeta mu neka hrana.Lab. nalazi uredni osim kolesterola 6,3, opče stanje dobro.
Trbuh, stjenka mekana,bezbolna,jetra i slezena se ne palpira. Preporuka je IPP 40 a ako ne bude bolje CT proksimalnog abdomena. Svakako pregled urologa i učiniti hemokult 3x.
Danas je bio kod urologa jer ga i dalje boli u desnom testisu i najviše ga je zaćudio sam razgovor sa doktorom koji mu je rekao da je sve u redu a zašto ga boli ne zna.napravio je UZV bubrega i uredan je , mjehur urednog UZV, prostata volumena oko 23 ccm genitalni nalaz uredan.
Zadnja dva puta desilo mu se da nije imao potpunu erekciju ali je svršio. Kaže da nema jutarnje erekcije i da mu je teško doći do potpune erekcije.Sve je to naveo urologu a dobio je protupitanje pa dali to njemu smeta što nema erekciju. Nisam sigurna da je to profesionalno pitanje. Zanima nas dali nam možete pomoći , dali trebamo tražiti daljnje pretrage i kakve i dali možemo tražiti drugo mišljenje. Suprug ima 40 godina i sigurna da ga sve to brine. Unaprijed hvala

Antun Gršković, dr. med.

Biti ću kratak.
U ovom trenutku meni je važnija bol u testisu nego problem sa erekcijom.
Pretpostavljam, iz vašeg pitanja, da mu je to veći problem. Kada postoji bol u testisu treba pregledati trbuh, preponski kanal, testis. Učiniti osnovni laboratorij i pregled urina, UTZ abdomena i testisa te color doppler testisa. Ukoliko je po tom pitanju sve u redu preporučio bih vašem suprugu nošenje donjeg veša drugačijeg tipa od dosadašnjeg. Npr. ukoliko je nosio bokserice, preporučio bih "slip" bokserice odnosno one pritješnjene uz tijelo uz elevaciju skrotuma i penisa. Također i suprotno. Kada se regulira problem boli u testisu treba riješiti problem erekcijske disfunkcije.

olimp

hvala na odgovoru! ja između ostaloga imam problema i s kičmom , dali bi to mogla biti povezano? , a i sam sam mišljenja kad bi bol u testisu prestala, da bi i disfunkcija sama po sebi nestala.

Antun Gršković, dr. med.

To je jedno od pitanja na koje odgovor uvijek može biti potvrdan. No takav odgovor najčešće nije i zadovoljavajući. Imati problema sa kičmom je širok pojam i može obuhvaćati čitav niz simptoma. U svakom slučaju najbitnije je isključiti najčešće uzroke boli u testisu. Na žalost postoji i pojam kronične boli u testisu koja ne prolazi na niti jednu terapiju. U tom slučaju, ukoliko su smetnje toliko izražene, može se pribjeći i odstranjenu tog testisa (semikastracija). No prema navodima u literaturi, određeni broj bolesnika se i nakon operacije žali na bolove u, tada, nepostojećem testisu.
Zato treba racionalno odrediti koliko te smetnje zaista utječu na kvalitetu života.
Smatra se da 50% ljudi nakon 50 godine života ima ED, a problem se zna javiti i kod mlađih muškaraca. Oslabljele jutarnje erekcije te nemogućnost postizanja potpune erekcije može imati uzrok i u vašem trenutačnom psihičkom stanju, ali i u organskim promjenama. U svakom slučaju, kao što sam i prije rekao, treba riješiti problem boli u testisu,a potom se posvetiti problemu ED. U međuvremenu, ako ste nezadovoljni spolnim odnosima možete pokušati uzeti neki od PDE 5 inhibitora (Levitra, Dinamico, Cialis...) ukoliko nema kontraindikacija.