Erekcijska disfunkcija

Normalna reakcija na PGE1, ali nizak doppler PSV = 18-20cm/s

yaho

Nakon ubrizgavanja PGE1 u kaverozno tkivo i pregleda dopplerom utvrdjen je PSV= 18-20 cm/s, EDV=0.0, RI=1.0.
sto, gledano prema ciframa, ukazuje na izrazito arterijsku insuficijenciju.
Medjutim, priliko naredne primene PGE1 postignuta je 95%-100% erekcija. Kako to objasniti?

Dalje nakon primene PGE1 mogu da drzim erekciju i preko 2h, ali kada sam sam ili prilikom pokusaja odnosa erekciju odrzavam samo fizickom stimulacijom, ukoliko se prekine erekcija se gubi za samo 20tak sekundi!
Jutarnje erekcije prisutne samo kao poluerekcije.
Hormoni i ks, glikemija uredni. Slaba reakcija na PDE-5 inhibitore. Star sam 22 godine nepusac bez kardiovaskularnih oboljenja.

yaho

Par detalja zaboravih da napomenem, kada gledam porno osetim kao da dobijam erekciju ali ne mogu postici kut >=90 stupnjeva, tako da moram ubaciti rucnu masturbaciju i tokom nje retko imam prekuum.

Antun Gršković, dr. med.

Vi ste učinili Doppler krvnih žila penisa nakon intrakavernozne injekcije PGE1. Nalaz ne upućuje na tešku arterijsku insuficijenciju jer ste i sami rekli da ste po injekciji brzo postigli kvalitetnu i dugotrajnu erekciju. To upućuje da je vaskularni sistem intaktan. Preporučio bih još pregled neurologa. Ne znam da li ste probali samo jedan PDE 5 inhibitor ili ne. Ima ih više na tržištu i kod svakog je moguće povećati inicijalnu dozu. Ukoliko je nalaz neurologa uredan, a i dalje niti jedan od PDE 5 inhibitora neće biti uspješan i uz primjenu većih doza, moći ćete pokušati sa intrauretralnom primjenom PGE1 (MUSE) kao samostalnom terapijom ili u kombinaciji sa PDE 5 inhibitorom.

yaho

hvala na odgovoru. zanima me jos jedna stvar:

radio sam ponovo doppler i ustanovljeno je definitivno da problem nije vaskularne prirode, taj pregled kod neurologa nisam radio mada su sanse vrlo male da bude neuroloski problem kod 22-godisnjaka a uz to imam fin osecaj u penisu.

medjutim, doktor kaze da je sve u redu, ali mi je prepisao Tadalafil da ga pijem 15 dana neprekidno i to na svaka 3 dana i da dodjem na kontrolu za 2 tjedna.
ako je sve u redu vaskularno, zasto mi prepisuje Tadalafil i zasto nemogu drzati erekciju?? ima li kakvog objasnjenja?

i druga stvar te PGE1 injekcije, primetio sam da se posle testiranja situacija jos vise pogorsa prilikom masturbacije, imaju li one kakav stetan uticaj po nerve? sigurno da imaju, jer ne bi onda pisali na pakiranju upozorenje da se ne smiju koristiti kod zdravih osoba sa ocuvanom erektilnom funkcijom

yaho

dalje, taj dopler prikazuje prohodnost samo krvnih sudova a. penis dorsalis i a. penis profunda ako se dobro secam, medjutim da li je moguce imati stenozu a. pudenda / a. iliaca interna, ili urodjeno je kapacitet ovih vecih krvnih sudova smanjen i ne moze adekvatno snabdevati prosirene penilne arterije?? kojim testom se to moze izmeriti?

stvarno nemam objasnjenje zasto je tako tesko postici erekciju grad. IV ili V samo uz intezivnu stimulaciju i erekcija se ne odrzava cak ni prilikom masturbacije?

Antun Gršković, dr. med.

Kaže se da je erekcija fiziološki fenomen za koji je potrebna savršena koordiniranost endokrinološkog, vaskularnog, psihološkog, centranog živčanog i perifernog živčanog sustava. I svaki od tih segmenata ima jednako važnu funkciju. Kada biste imali stenozu na razini a. pudende ili a. iliacae internae ne biste postigli erekciju nakon aplikacije injekcije. Takvo stanje se nakad pokušavalo kirurški zbrinuti bypassima no danas se, zbog niske uspješnosti zahvata, odustalo od toga. Intrakavernozne injekcije su loše jer dugotrajnom primjenom na mjestu aplikacije injekcije može doći do stvaranja firoznog plaka i do oštećenja caverna kavernoznog tijela.
Kada je organski dio u fiziologiji erekciji intaktan, psihogena komponenta može biti toliko jaka da uprkos primjeni lijekova ne dođe do zadovoljavajuće erekcije.

yaho

Dali su mi jos jednu PGE1 injekciju od 20ug, i ovaj put je erekcija bila samo 50%, PSV=25cm/s, ali je EDV dosta varirao i do 5 cm/s, tako da sad odjednom sumnjaju na venski problem.

Kako je moguce svaki put imati drugacije odgovore na PGE1? 80%-100%-50%?
A druge hemijske stvari, kao papaverin nemaju u ordinaciji. Moze li biti da jednostavno ne reagujem na PGE1?

I ne mogu da verujem da nemaju kavernozometar. A hoce raditi kavernozografiju bez njega??! To bojim se nece dati tacan rezultat.

Sta je to tacno dobra i cvrsta erekcija? Postizem ja i bolje erekcije kuci nego kod doktora sa PGE1, ali problem je sto erekcija nece da se odrzi tako duze vreme (cak ni uz Cialis) tokom predigre, ili nestane neposredno pre penetracije.

Antun Gršković, dr. med.

Nemam podatak o tome da neke osobe reagiraju na PGE, a neke ne.
Kavernozometrija i kavernozografija dvije su različite dijagnostičke metode koje se mogu raditi zasebno ili u slijedu jedna za drugom.
Kavernozometrijom mjeri se intrakavernozni tlak, a kavernozografijom se prikazuju kavernozna tijela kontrastnim sredstvom. U fazi pune erekcije ne bi smjelo biti komunikacije između arterijskog i venskog sustava. Ukoliko se prikaže komunikacija problem je najvjerojatnije venookluzivne prirode. Tada bi to bio odgovor na pitanje zašto erekcija, nakon što se postigne, vrlo brzo prestaje.