Erekcijska disfunkcija

stetnost kavernozografije?

yaho

Koliki su rizici kavernozografije u smislu izlaganja stetnim X-zracima, s obzirom da testisi nisu zasticeni tokom snimanja?
Kakav to kratkorocni/dugorocni utjecaj ima na plodnost muskarca?

Antun Gršković, dr. med.

Smatra se da zračenje nema teratogeni utjecaj na spermije, ali zračenje utječe na broj spermija. Doza od 60cGy dovest će do azoospermije (što znači da u ejakulatu nema spermija). Pri tome smatra se da je za potpuni oporavak spermatogeneze potrebno i do 18 mjeseci. Ukoliko su doze veće od 600cGy za oporavak će biti potrebno i do 5 godina. Radiolog je upoznat kolike su doze zračenja kod kavernozografije.