Erekcijska disfunkcija

Problem s održavanjem erekcije

lokunja

Pozdrav, imam 35 godina i radim dosta stresan posao. Često mi se dogodi da nakon poslovne večere, uz koju se i dosta popije, odem s partnericom u krevet i ne mogu imati erekciju dovoljno čvrstu. S obzirom da mislim da nisam bolestan i mislim da je ovo zbog alkohola ili stresnog načina življenja htio bih uzeti nešto što će mi pomoći u takvim trenucima. možete li mi nešto preporučiti što nije opasno glede nuspojava..
hvala

Antun Gršković, dr. med.

Ispričavam se zbog zakašnjelog odgovora.

Ukoliko problemi sa erekcijom postoje samo nakon takvih događanja (poslovne stresne večere, alkohol...) onda možemo zaključiti da ste zdrav.
Ali i sami ste naveli jedne od osnovnih riziko faktora koji dovode do erektilne disfunkcije, a to su alkohol (u količinama većim od onih koje dovode tek do početnog opuštanja i rušenja inhibicija - a te su količine vrlo individualne) i stres. Što se tiče onoga o partnericama nisam shvatio da li se radi uvijek o istoj partnerici ili se radi o novim partnericama jer i to bi moglo uzrokovati probleme psihogene prirode (strah od neuspjeha, da li ću biti dovoljno dobar itd.).
Kada ne bi bilo navedenih otegotnih okolnosti vjerojatno bi i erekcija bila zadovoljavajuća. Ali pretpostavljam da ne biste bili zadovoljni odgovorom " izbjegavajte stres i nemojte piti alkohol".
Možda je idealno u takvim situacijama probat sa nekim PDE-5 inhibitorom kao npr Levitra (10 mg za početak), ali uzimanje alkohola umanjuje djelovanje navedenih lijekova ili čak dovodi do toga da ti lijekovi uopće ne djeluju.
Stoga ćete se sami morati odlučiti - alkohol ili sex.
Kontraindikacije za uzimanje tih lijekova jesu srčane bolesti (ishemijska bolest srca, preboljeli infarkt..) ili nitrati (lijekovi koji ruše tlak) u terapiji.
I na kraju, preporučam da ukoliko se odlučite za medikamentoznu potpornu terapiju, više pažnje posvetite i ljubavnoj predigri jer će to dovesti do potrebnog opuštanja.