Hepatitis C

amatadin

n.r.

kako amatadin djeluje na virus i koje su nuspojave. unap.hvala

prof. dr. sc. Ivica Pavić

Amantadin je lijek koji u niskim koncentracijama inhibira replikaciju virusa influence A. Ovaj se lijek može koristiti u prevenciji i liječenju gripe, a pokazuje inhibicijski učinak i na HCV. Koristi se i u terapiji nekih neuroloških bolesti.
U nekim se studijama pokazalo da ovaj lijek može smanjiti količinu virusa (HCV-a) u krvi te vrijednossti transaminaza (ALT) u nekih bolesnika s kroničnim hepatitisom C u kojih interferonska terapija nije bila učinkovita.
U većim dozama ili kod oštećenja bubrega, amantadin može uzrokovati ozbiljne neurotoksične reakcije (tremor, konvulzije, koma), srčane aritmije. Najčešće nuspojave su ipak od strane probavnog sustava, potom nervoza, poteškoće u koncentraciji, gubitak apetita i mučnine.