Hepatitis C

Hcv u spermi?

zabrinuta

Dakle HCV se prenosi i spolnim putem, premda rijetko.
Da li se virus prenosi i spermom?

Angel

Dobro pitanje.

Poučena nekim svojim ranijim iskustvima rekla bi da HCV ne živi u spermi.
Kada bi bio tamo tada bi se bolest prenosila s oca na dijete.

Baš me zanima kakav će biti odgovor stručnjaka.

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovane,

HCV se nalazi u spermi! Tamo dolazi pasivnim prolazom iz krvi. Nema dokaza umnažanja virusa u genitalnim leukocitima.
Ispitivanja rađena u osoba istodobno inficiranih i HIV-om i HCV-om pokazuju da veću količinu HCV u spermi imaju koinficirane osobe (dakle one s oba virusa) skoro 38%, u usporedbi s onima koji imaju infekciju samo HCV-om: 18%. Osobe koje imaju HCV u spermi imaju veću viremiju (dakle količinu virusa u krvi) od onih kod kojih virus nije nađen u spermi. Prisustvo HCV-a u spermi je intermitentno.
Ne postoji razlika među genotipovima, što će reći da su svi ispitivani od 1-4 pronađeni u spermi.
Ovo bi ukratko bili rezultati rada objavljenog početkom ovog mjeseca u USA.
Pozdrav.

Angel

Pa to je strašno.

Jedan od vodećih stručnjaka reproduktivne ginekologije radio nam je metode asistirane oplodnje znajući da je moj suprug HCV pozitivan.
Rekao je da to nije bitno.

Angel

Ako je dokazano prisustvo HCV u spermi da li to znači da je moguć prenos bolesti sa oca na dijete tj. embrij?
Da li se virus nalazi u samom spermatozoidu ili?

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana,

mislim da nije strašno! Kod oplodnje je bitno spajanje spermija i jajne stanice i time se ne prenosi virus s oca na bebu. Vjerujte svojemu liječniku, siguran sam da on zna što radi.
Pozdrav.

Angel

Raduje me da ipak nije strašno kako mi se na prvi pogled učinilo.

Po ne znam koji put hvala Vam što ste uvijek tu da riješite sve naše nedoumice.