Hepatitis C

šokirani i uplašeni

anči

Nedavno je mom suprugu dijagnosticiran hepatitis c. Slučajno smo to doznali rutinskom pretragom zbog dijabetesa.
Ja sam napravila testiranje i negativna sam. Imamo dvoje male djece i strah nas je.
Još uvek nije određen genotip.Čekamo nalaze.
Čuli smo i za terapiju biljnim preparatima gosp.Slobodana Kolića travara iz Splita.Molim Vas da mi odgovorite na to što mislite o tome.
Da li ta terapija može škoditi ili bi mogla nekako zaštititi.
Znamo da je najučinkovitija terapija "zlatni standard", ali smo mislili probati i ovu vrstu lječenja.
Unaprijed zahvalni.

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana,

nema razloga za paniku jer se radi o bolesti koja se uspješno liječi. Ukoliko je uopće porebno liječenje!? Naime, iz Vašeg upita nije jasno što je u smislu dijagnostike napravljeno? Je li uopće postavljena dg. kroničnog hepatitisa C, ili imate tek pozitivan anti HCV test?
Jeste li se i Vi testirali? Kolika je opasnost za djecu može se bolje procjeniti poznavajući Vaš status na HCV.
Pozdrav.

anči

Doktore najprije da Vam se zahvalim što ste mi se javili.

Test anti HCV result 15.9 Reactive.
AST 51,6 / ALT / 79,3 / GGT 67,6
Nalazi PCR,HCV,RNK čekamo iz Zagreba.(doći će krajem ovog mjeseca).

Moji nalazi su negativni (Anti-HCV result 0,05 Negative)

Što mislite da li je potrebno testirati djecu?(jedno ima 8,5 g.a drugo 1,5.g)

Pozdrav,

doc. dr. sc. Ivica Pavić

Poštovana,

Pozitivan anti HCV znači susret sa tim virusom. Koji je rezultat tog "susreta" (akutna infekcija koja se može spontano izliječiti, ili prelazak u kroničnu bolest) pomoći će nam određivanje viremije i ponavljanje nalaza nakon 6 mjeseci. Ukoliko i tada PCR bude pozitivan može se smatrati da se radi o kroničnoj infekciji koju će potvrditi biopsija jetre.
Super da je Vaš nalaz negativan, no bilo bi ga dobro ponoviti kroz koji mjesec jer ovaj test postaje pozitivan tek tjednima iza ulaska virusa u tijelo.
Vezano uz djecu i poznate putove prijenosa, a uz činjenicu da je Vaš nalaz negativan, mislim da nije potrebno testiranje. No, možda bi bilo korisno napraviti ga da biste otklonili i najmanje sumnje.
Pozdrav.

anči

Hvala na Vašim savjetima koji su nam puno pomogli da bolje shvatimo neke stvari vezano za hep.C.
Javit ćemo Vam se kad budemo imati još konkretnije nalaze, pa da nam možete dati još koji savjet.
Zaboravila sam Vam spomenuti da prije nešto više od mjesec dana prije nego je suprug počeo sa djetom da su mu jetrene probe bile puno, puno veće od onih koje sam Vam već spomenula.
Ne znam da li je uobičajeno da nakon što počneš voditi zdraviji život
iste tako naglo padaju.
Pozdav,