Menopauza

46 godina

Nenica

Poštovani,
napunila sam 46 godina. Pet mjeseci nisam dobila menstruaciju, ginekolog kaže da sam u menopauzi. Imam probleme sa valunzima, pogotovo noću. Ili mi je hladno, pa me trese nešto kao groznica, kad se jače pokrijem, postane mi prevruće, sva se oznojim. Trećega nema. Imam osjećaj kao da sam bolesna. Je li to normalno? Ne trošim nikakvu nadomjesnu terapiju.
Zanima me još da li postoji opasnost od trudnoće, obzirom da je prošlo tek pet mjeseci od zadnje menstruacije.
Zahvaljujem na odgovoru,
Nenica

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić

Menopauza se utvrđuje retrogradno, onda kada je od zadnjeg fiziološkog krvarenja iz maternice proteklo 12 mjeseci. Simptomi koje opisujete tipični su vazomotorni simptomi i javljaju se u jačem ili slabijem intenzitetu u većine žena. Najučinkovitije ih uklanja hormonsko nadomjesno liječenje (HNL). Ako u vas ne postoje medicinske zapreke za uzimanje HNL-a, na vama je da odlučite o tome hoćete li čekati nekoliko godina da simptomi spontano prođu ili početi uzimati HNL, s kojim istovremeno počinjete štititi i svoje kosti od osteporoze. Potrebu o njegovu daljem uzimanju možete procjenjivati u suradnji s liječnikom svake godine.