Menopauza

menopauza

Mirvete

pozdrav
Imam 41 god. Imam redovit ciklus menstruacije ali od pre godinu dana one traju krace i manje obilnije od obicnih i sa promenjenom bojom na braon- crno u obliku parcica.Pored toga imam tegobe kao sto su valovi vrucine, nocno znojenje, lupanje srca, bolovi u kostima,napetost na vrh glave, stezanje u grlo,bolovi u ledjima itd.
Molim vas mozete mi reci da li sam usla u menopauzu i vas predlog za terapiju koju bi trebalo u ovom slucaju upotrebiti.
Imajte u obzir da pre devet mjeseci imala sam operaciju oka (enukleacija) zbog koroidalne melanome, i da li je moguce da gore pomenuta dijagnoza moze imati neku vezu sa menopauzom.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić

Poštovana,
Žao mi je što Vam je odstranjeno oko zbog zloćudne bolesti. Spomenuta dijagnoza može imati veze s menopauzom ukoliko ste dobivali kemoterapiju koja je oštetila jajnike. Dio simptoma koje navodite u svezi su s nedostatkom estrogena do kojega dolazi u nekih žena u toj dobi u kojoj ste sada i Vi, a u većeg broja žena nekoliko godina kasnije.
Iskustava o hormonskom nadomjesnom liječenju (HNL-u)u žena koje su liječene zbog melanoma vrlo je oskudno. Kada je riječ o tumorima, HNL se ne smije uzimati samo u žena koje su liječene zbog tumora ovisnog o estrogenima, no o uzimanju HNL-a možete se posavjetovati i s onkologom.