Ne-Hodgkinov limfom

Burkitov limfon

ninaa89

Meni je prije godinu dana dijagnosticiran NHL Burkitov limfon...nakon 4 uspijesne terapije moja se bolest povukla te se sada nalazim u 1 remisiji...bilo mi je preporuceno da uradim autolognu transplataciju (prociscavanje mojih maticnih celija) ali se to nije moglo realizovati.... Doktori su mi posije objasnili da u 1 remisiji kod ove bolesti i nije potrebna transplatacija...vec u slucaju 2....moje pitanje je da mi kazete vase misljenje da li je bolje da ja to ipak uradim....sada ce godinu dana kako sam u toj 1 remisiji...dobro se osjecam...nalazi su mi dobri...i da li mi malo mozete objasnirti sto se tice Burkit limfona ( visoki stupanj) kakva je to bolest i da li se moze izljeciti tj koja je vjerovatnoca da se mozee bolest vratiti...?

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Draga Nina,

Burkittov limfom je vrlo brzo rastući rak limfnog tkiva. Ako se ne počne liječiti na vrijeme i ako se ne liječi kako treba, može brzo usmrtiti bolesnika, međutim, ako ga se počne liječiti na vrijeme i kako treba, odlično odgovara na liječenje i izliječi se preko 80% bolesnika. Ponovne pojave bolesti (relapsi) se javljaju vrlo brzo ili se ne javljaju uopće.
Prema tome, uz ograničenja da ne znam koliko je kod vas bolest bila proširena i kako ste liječeni, mislim da ste, ako je od kraja vašeg liječenja prošlo godinu dana, najvjerojatnije izliječeni.
Inače, ni mi ne transplantiramo boelsnike s Bukittovim limfomom, već ih liječimo sa 4-6 ciklusa imunokemoterapije.

Puno pozdrava