Ne-Hodgkinov limfom

povečan limfni čvor u preponi

vlatkica

Nisam sigurna da li svoj problem postavljam na dobrom mjestu. Imam 31 godinu. Prije nekoliko dana pojavio mi se limfni čvor 0,5x0,5 u preponi. Čvor je bolan i pokretan. Nalaz od krvne slike je sasvim u redu, jedino u urinu imam 50 eritrocita. Da li takav nalaz može imati veze sa tim limfnim čvorom?
Unaprijed hvala!

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Draga Vlatkica,

Prema opisu čvor u preponi vam je najvjerojatnije povećan zbog upale, vrlo vjerojatno upale mjehura ili nekog drugog dijela donjeg mokraćnog ili spolnog trakta. Takva upala se može manifestirati pojavom eritrocita u mokraći.

Puno pozdrava

Prof. dr Igor Aurer

barrett

poštovanje,

evo već par dana se mučim sa crnim mislima, pa sam se odlučio javiti..naime u nedjelju sam napipao čvorić na desnoj preponi koji je bio lagano bolan na dodir...do danas je bol prošla čak mi se i čini da je čvorić nešto manji, ali je prisutan za razliku od lijeve strane...čitajuci na internetu o limfi i limfnim čvorovima shvatio sam da njihovo povečananje nije za zanemariti...isto tako ispod vilice imam lagano povećane čvorove, koji su natekli prije godinu dana, ali sam to povezivao sa upalnim procesima zubiju(gotovo sam siguran da su bili bolni i sigurno puno veći nego sto su sada..)oni su se smirili i povukli (ali ne u potpunosti -postoje pipljive kuglice koje se mogu obuhvatiti prstom-ali iskljucivo kada spustim bradu prema vratu, onda ih mogu "navući " na čeljusti) i ja vise nisam obraćao pažnju na njih...
međutim sada me sve to malo brine...simptoma nikakvih bolesti nemam, kao ni tegoba...isto tako u međuvremenu od oteknuća ovih čvorova na vratu sam radio krvnu sliku i bila mi je uredna...
da odmah kažem, naručio sam se kod doktorice opće prakse za idući tjedan, a sada par pitanja da mi olakšaju neizvjesnost...
kako odrediti veličinu limfnog čvora na dodir...to nisu vidljive kvržice, ali su pipljive i mogu ih pomicati te obuhvatiti prstima...
ova kvrzica koja se pojavila na preponi (nosim isključivo bokserice, ne nosim uske hlače ) može li biti povezana sa bolnim prištem na unutarnjoj strani bedra, koji pak posljedica urasle dlake a koji sam ja tiskao i izazvao upalu(sada je krastica i povlači se)
predpostavljam da će me doktorica poslati na pregled krvi...koliko ona može biti pokazatelj da se nešto zbiva u tim čvoricima
inace imam 25 godina, relativno zdravo zivim i zdravo se hranim (pusim oko 10tak cigareta na dan, to mi je porok ), aktivan sam.dosta hodam, i krećem se po prirodi..
ne znam sto bih vise pitao, eto.znam da nemate magičnu kuglu ali molim Vas za komentar, cijenio bih vaše mišljenje..
hvala unaprijed,

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

evo već par dana se mučim sa crnim mislima, pa sam se odlučio javiti..naime u nedjelju sam napipao čvorić na desnoj preponi koji je bio lagano bolan na dodir...do danas je bol prošla čak mi se i čini da je čvorić nešto manji, ali je prisutan za razliku od lijeve strane...čitajuci na internetu o limfi i limfnim čvorovima shvatio sam da njihovo povečananje nije za zanemariti...isto tako ispod vilice imam lagano povećane čvorove, koji su natekli prije godinu dana, ali sam to povezivao sa upalnim procesima zubiju(gotovo sam siguran da su bili bolni i sigurno puno veći nego sto su sada..)oni su se smirili i povukli (ali ne u potpunosti -postoje pipljive kuglice koje se mogu obuhvatiti prstom-ali iskljucivo kada spustim bradu prema vratu, onda ih mogu "navući " na čeljusti) i ja vise nisam obraćao pažnju na njih...
međutim sada me sve to malo brine...simptoma nikakvih bolesti nemam, kao ni tegoba...isto tako u međuvremenu od oteknuća ovih čvorova na vratu sam radio krvnu sliku i bila mi je uredna...
da odmah kažem, naručio sam se kod doktorice opće prakse za idući tjedan, a sada par pitanja da mi olakšaju neizvjesnost...
kako odrediti veličinu limfnog čvora na dodir...to nisu vidljive kvržice, ali su pipljive i mogu ih pomicati te obuhvatiti prstima...
ova kvrzica koja se pojavila na preponi (nosim isključivo bokserice, ne nosim uske hlače ) može li biti povezana sa bolnim prištem na unutarnjoj strani bedra, koji pak posljedica urasle dlake a koji sam ja tiskao i izazvao upalu(sada je krastica i povlači se)
predpostavljam da će me doktorica poslati na pregled krvi...koliko ona može biti pokazatelj da se nešto zbiva u tim čvoricima
inace imam 25 godina, relativno zdravo zivim i zdravo se hranim (pusim oko 10tak cigareta na dan, to mi je porok ), aktivan sam.dosta hodam, i krećem se po prirodi..
ne znam sto bih vise pitao, eto.znam da nemate magičnu kuglu ali molim Vas za komentar, cijenio bih vaše mišljenje..
hvala unaprijed,

Dragi Barrett,

Mislim da se ne trebate brinuti. Kao što ste sigurno već pročitali na ovom forumu, povećanje limfnih čvorova je normalna i korisna pojava kod upale. Nakon što upala prođe, čvorovi nerijetko ostanu povećani. Limfni čvorovi koje pipate po bradom su tipični reaktivni, tj. povećani uslijed upale. Nemojte se brinuti. Isto tako je čvor u preponi kojeg opisujete skoro sigurno povećan zbog upale folikula dlake.
Što se drugih vaših pitanja tiče, veličina čvora se određuje palpacijom tako da procijenite koliki je razmak između njegovih najudaljenijih točaka. Možete izmjeriti, npr. razmak između prstiju.
Krvna slika nije naročito pouzdana metoda za određivanje uzroka povećanja čvorova. Uredna krvna slika može se naći u osoba s tumorom limfnih čvorova kao i u onih sa čvorovima povećanim zbog upale.
Zdrav život značajno smanjuje vjerojatnost da ćete oboliti ili umrijeti od bolesti srca ili moždane cirkulacije i vrsta raka povezanih s pušenjem (prvenstveno raka pluća, ali i raka glave i vrata, jednjaka, gušterače, mokraćnog mjehura...), ali ne utječe značajno na vjerojatnost obolijevanja od limfoma.

Puno pozdrava i ne brinite se toliko!

Prof. dr Igor Aurer

barrett

Hvala doktore na brzom odgovoru..moja briga i je proizašla iz internetskih članaka jer je obično prvi pick na pitanje povečani čvor ili kvržica u preponi vezan za limfom...strašno je kod ove bolesti, što nažalost dolazi bez upozorenja... ovim putem izražavam punu podršku i ljudima koji se bore protiv nje, kao i vama doktorima koji ste neizostavni dio te borbe...
ja ću svakako do liječnice, neće biti na odmet...no u svakom slučaju lakše je čuti da nema prevelikog razloga za brigu...
još jednom hvala na odgovoru i puno sreće u radu s pacijentima ,,,,