Ne-Hodgkinov limfom

uvećani limfni čvorovi

vonchy

Poštovani,

već više od godinu dana imam uvećane limfne čvorove na području vrata i pazuha. Napravljene su brojne pretrage. Krv je bila uredu, a kod nalaza serologije bila sam pozitivna na mononukleozu. Međutim, to je bilo u prosincu 2007. Od tada se limfni čvorovi stalno povećavaju i smanjuju. Ponovno su mi radili serologiju i bila je negativna, međutim rekli su mi da su moji limfni čvorovi toliko reaktivni jer sam prije 4 godine bolovala od tzv. bolesti mačjeg ogreba te zbog toga što sam imala dvije operacije čeljusti i to što imam oštećen mandibularni zglob. Cijelo vrijeme liječili su me antibioticima (klavocin bid, indometacin i sumamed). Tada bi se situacija smirila na neko vrijeme i onda bi oni opet, nakon najviše dva mjeseca, ponovno buknuli. U zadnja 4 mjeseca, pored uvećanih limfnih čvorova na vratu i pod pazuhom (na lijevoj strani), uvećali su se i limfni čvorovi na preponi (isto s lijeve strane). Od kako su oni uvećani poremećen mi je menstrualni ciklus (koji je dotad bio uredan) i imam jako velike bolove u zdjelici. Išla sam kod ginekologa i on mi je napravio papa test, pregled i ultrazvuk i rekao je da je sve uredu te sam dobila da pijem dabroston tablete (jedan mjesec). Taj sam mjesec dobila normalno menstruaciju, a slijedeći opet ne. Sada su mi limfni čvorovi još više uvećani.

Molim vas, da mi date nekakav savjet što da napravim. Piti antibiotike svaki mjesec nije mi riješenje. Pored uvećanih limfnih čvorova imam česte glavobolje, stalno se znojim i osjećam umorno.

Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovana,

U osnovi se limfni čvorovi mogu povećati iz dva razloga. Jedan, koji je puno češći, je upala u dijelu tijela kojeg ti limfni čvorovi „nadziru“. To je fiziološki, tj. „normalan“ razlog povećanja limfnih čvorova i razlog zbog kojeg limfni čvorovi postoje jer omogućavaju organizmu da suzbije štetnu upalu. Drugi razlog, koji je puno rjeđi, je širenje zloćudnih tumorskih stanica u limfne čvorove.
U većine zdravih ljudi mogu se pažljivim pregledom naći limfni čvorovi veličine 1-1,5 cm. Ako su limfni čvorovi manji od 1,5 cm ili su se povećali u sklopu lokalne upale (upale grla, uha, zuba itd), najčešće nisu potrebne dodatne pretrage niti je potrebno liječiti povećanje čvorova. Ako uzrok dugotrajnijeg povećanja limfnih čvorova preko 1,5 cm nije jasan, treba učiniti punkciju (uzimanje uzorka tkiva iz čvora tankom iglom) ili čak biopsiju (vađenje čvora i mikroskopski pregled tako dobivenog tkiva) čvora. Ukoliko ovi nalazi ukazuju na tumor limfnog tkiva, treba bolesnika uputiti hematologu. Ukoliko ovi nalazi ukazuju na upalno zbivanje, treba razlučiti radi li se o bolesti uzrokovanoj bakterijama, virusima ili sličnim mikroorganizmima ili ne te, ovisno o tome, bolesnika po potrebi uputiti infektologu ili kliničkom imunologu, odnosno reumatologu (internistu subspecijaliziranom za sustavne upalne bolesti).
Naposlijetku treba reći da postoje osobe kod kojih pri svakoj upali dolazi do izrazitog povećanja limfnih čvorova. Uzrok ovoj pretjeranoj reaktivnosti nije jasan niti za to postoji lijek, no to stanje nije opasno po život i takve osobe mogu dugo i uspješno živjeti s povećanim čvorovima. Međutim, takve osobe su vrlo rijetke i prije nego što se povećanje čvorova proglasi hiperreaktivnošću, potrebno je učiniti navedenu obradu i isključiti tumor ili sustavno upalno zbivanje.

SinisaT

Svako dobro želim,
i meni su povećani limfni čvorovi. Ali ima nešto što mi nije jasno a kod doktora idem za nekoliko mjeseci pa ako možete pomoći. Naime, na nozi točnije butinama... gornjem dijelu... također se nalaze neke sitne hmm ne kuglice nego neko uvećanje koje se ne vidi nego se može samo napipati... tako ima nekoliko komada sa jedne i sa druge strane, pa me zanima da li su i to limfni čvorovi ili što drugo ?
Hvala

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Limfni čvorovi su normalan dio našeg tijela koji služi za obranu od infekcija. Zato se povećavaju kod upale. Povećanje limfnih čvorova može se javiti i kod zloćudnih bolesti, no to je puno rjeđe. Rekativnost limfnih čvorova nije ista kod svih osoba i u svim dobnim skupinama, na primjer limfni čvorovi u djece obično reagiraju burnije na upalu nego u odraslhi. Prema tome, povećanje limfnih čvorova samo po sebi nije bolest koju treba liječiti, već je potrebno ustanoviti uzrok povećanju. Ako je to bakterijska infekcija, obično je treba liječiti. To naravno vrijedi i za povećanje uzrokovano širenjem zloćudnih bolesti. Isto tako, ne doživljavaju svi ljudi jednako veličinu svojih čvorova. Općenito se smatra da su čvorovi povećani ako su na vratu i u pazuhu veći od 1-1,5 cm, a u preponama od 1,5-2 cm.
Obzirom da povećanje čvorova kod vas postoji već godinama, najvjerojatnije nije uzrokovano zloćudnom bolešću. Ako u to postoji bilo kakva sumnja, najveći čvor treba kirurški izvaditi i poslati na histološku analizu. Ako su vam čvorovi povećani zbog upale, osim o infekcijama treba razmišljati i o autoimunim upalnim bolestima poput sustavnog eritematodnog lupusa ili reumatoidnog artritisa. Preporučam vam da o toj mogućnosti porazgovarate sa svojim liječnikom.

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovani,

Limfni čvorovi se obično nalaze samo na određenim mjestima, u pravilu u pregibima tijela. Opisane promjene kod vas najvjerojatnije nisu limfni čvorovi, ali vam to liječnik može reći tek nakon što vas pregleda.

SinisaT

Svako dobro želim,
kao što sam i napisao povećani su mi limfni čvorovi na vratu ( 3 komada ) koji je jedan bio dosta veći i smanjio se. ispod brade imam 3-4 jako sitna i na preponama. Radio sam pretrage krvi pa bih vas lijepo zamolio da pregledate to i prokementirate...
WBC 5.86 10e9/L
NEU 3.11 53.1 %N
LYM 2.08 35.5 %L
MONO .425 7.26 %M
EOS .197 3.37%E
BASO .042 .722 %B

RBC 5.19 10e12/L
HGB 142. g/L
HCT .437 L/L
MCV 84.2 fL
MCH 27.3 pg
MCHC 324. g/L
RDW 15.3 %CV

PLT 266. 10e9/L
MPV 7.27 fL

GLUKOZA 5,3
GVOŽĐE 15,4

VITAMIN B12 324,00
Ako se radi o nekoj bakterijskoj ili bilo kakvoj upali ne bi li se to pokazalo na krvnoj slici ?

Hvala puno !

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovani,

Imati 3-4 mala limnfa čvor na vratu je posve normalno. Krvni nalazi su uredni, no svaka upala ne mora dovesti do promjena u krvnim nalazima. Ako ste inače dobro, preporučam vam da prestanete obraćati pažnju na svoje čvorove.

SinisaT

Dobro se osjećam. Što se tiče limfnih čvorova jedan je malo veći koji se smanjio nakon antibotika ali je i dalje tu, ostali su manji.
Jedino me brine moja kosa, znam da možda ovo ne pripada ovdje ali primećujem kako mi opada kosa. Možda ne toliko sama od sebe ali kad se češljam ili sa pristima malo povučem kosu ostane mi u ruci uvjek 2-3 dlake.... isto tako i u češlju.... možda sam paničar... ali je li to normalno ?

SinisaT

Svako dobro želim,
evo rezultata ultrazvučnog pregleda vrata

Lijevo iza m. sternocleidomastoideusa,sasvim površno,uočava se pravilna ovalna hipoehogena lezija,sa jasnim debelim septama,promera 26x20x10 mm ( KK X LL X AP). Ispod opisane dominantne lezije se uočavaju još dvije slične,jedna pljosnata 22mm i jedna ovalna hipoehogena zona 16mm u promeru.
hilusi se ne diferenciraju ni kod jedne lezije.
nalaz na štitastoj i pljuvačnim žlijezdama je uredan.

Možete li prokomentirati molim vas...
Hvala!

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovani,

Da li je najveći čvor punktiran? Ako jest, kakav je nalaz?
Povećani čvorovi i opadanje kose mogu se javiti i u sustavnim upalnim autoimunim bolestima poput sustavnog eritematodnog lupusa. Ako nalaz punkcije čvora govori za hiperplaziju, trebalo bi razmišljati i o tome.
Ukoliko postoji sumnja da se radi o zloćudnoj bolesti, a nalaz punkcije je dvojben, dolazi u obzir čvor izvaditi i poslati na patohistološku analizu.

S poštovanjem

Prof. dr Igor Aurer

SinisaT

Nijedan čvor nije punktiran. Ovakvo stanje je već dvije godine. Krvna slika uredna i sve ostalo u redu. Uzimam vitamina B i kosa manje opada i jača je.

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Vrlo je mala vjerojatnost da je čvor koji ne raste dvije godine zahvaćen limfomom ili nekom drugom zloćudnom bolesti. Ako i jest, to su indolentni limfomi koje ne treba liječiti dok ne počnu stvarati smetnje. Prema tome, moj savjet vama je: pustite čvor na miru i ne mislite više na njega.

SinisaT

Hvala vam puno na vremenu i na odgovorima!
SVako dobro želim i pozdrav !

Abigail

Ja sam '86 godiste.
Pocelo je crvenim osipom po kozi koji je kasnije postepeno postajao plavkast, i izgledalo je kao da imam plikove i uzasno je svrbelo. Pocele su nepodnosljuve glavobolje sa desne strane glave svakodnevno u trajanju od 4-5 meseci, zatim bolovi u vratu ispod potiljka, kasnije sam primetila da su mi se pojavili cvorici u paketu na vratu, prvo sa desne strane koji su bili velicine veceg jajeta, a potom i sa leve stane koji su bili mnogo manji.
Uradila sam ultrazvuk vrata dijagnoza je sledeca:
"Obostrano na vratu registruju se paketi uvecanih limfonodusa, desno izrazenije, najveci diametra do 25mm".
Vadila sam krv na viruse, i nalazi su sledeci:

S-IgG EPSTEN-BARR je: 194.09 RU/ml

Referentne vrednosti:
Pozitivan> 22
Granicam 16-22
Negativan> 16

S-IgM EPSTEN BARR je: COL=0,958

Referentne vrednosti-Cut off index:
Pozitivan> 1.1
Granican 0,8-1,1
Negativan> 0,8
_______________________________

S-IgG CYTOMEGALOVIRUS je: 324,9 RU/ml

Referentne vrednosti:
Pozitivan> 22
Granican 16-22
Negativan> 16

S-IgM CYTOMEGALOVIRUS je: COL=1,2

Referentne vrednosti- Cut off index:
Pozitivan> 1,0
Granican 0,8-1,0
Negativan> 0,8
________________________________

S-IgG COXSACKIE je: COL=1,02

Referentne vrednosti- Cut off index:
Pozitivan>1,1
Granican 0,8-1,1
Negativan> 0,8

S-IgM COCKSAKIE je: COL=1,21

Referentne vrednosti
Pozitivan>1,1
Granican 0,8-1,1
Negativan> 0,8
__________________________

S-IgG TOXOPLASMA je: 46,6 RU/ml (referentne vrednosti: Negativan>11)

S-IgM TOXOPLASMA je: COL=1,02

Referentne vrednosti- Cut off index:
Pozitivan>1,0
Granican 0,8-1,0
Negativan>0,8
_______________________________________________________________

Zatim sam uradila biopsiju i nalazi su sledeci:

"Na konsultativni pregled dostavljene su HE preparati i parafinski kalupi br. 841/09.
METODE: HE; IMUNOHISTOHEMIJSKA ANALIZA: LCA, Vimentis, S-100 protein,
CD3, CD43, CD79 ALFA, CK5/6, CK7, CK8, CKHMW, EBV

Mikroskopski:
U histoloskom preparatu nalazi se limfni cvor infiltrovan tumorskim tkivom. Tumor grade plaze malih, citoloski uniformnih atipicnih epitelnih celija, nejasnih celijskih granica, sincicjalnog izgleda. Jedra su ovoidna, vezikularna sa prominetnim nukleolusima. Pojedine tumorske plaze su sagradjene od celija vreten'astog izgleda. Izmedju plaza epitelnog izgleda nalazi se limfocitni infiltrat.

Imunofenotip:
Tumorske celije su povezane na CK5/6, CK8, CK HMW, EMA+/-. Ostali markeri su negativni u tumorskom tkivu.

Zakljucak:
Na osnovu morfoloskih karakteristika i dobijenog imunofenotipa nalaz odgovara nediferentnovanom natofaringealnom karcinomu.

DG. UNDIFFERENTIATED NASOPHARINGEAL CARCINOMA-Regaud-ov tip.
_______________________________________________________________

Zatim sam bila na prvom zasedanju onkoloske komisije na klinici u Novom Sadu, rekli su sledece:

DIAGNOZA:carcinoma epipharyngis. Metastasis colli bilateralis.

Lokalni nalaz:
Radjena je biopsija u Vrbasu: PH br.841/09. DG: Undiferentitated Carcinoma Nasopharingeal. Nazad par meseci prisutni su cvorovi na vratu obostrano. Lokalni nalazi u epifrainksu je tesko utvrditi zbog plitkog epifarinksa i feleksa, gadjenje. Na vratu obostrano u regiji 2 i 3 prisutni cvorovi promera oko 7cm. Fikirani, bolni.

Zakljucak: Indikovana je indukaciona PHT po shemi ADM/CDDP da primi 4 serije sa razmakom od 3 nedelje u nadleznom Onkoloskom centru.

Kontrola:
Zakazana za radioterapiju na koju ce biti pozvana telegramom, molim uraditi CT glave i vrata pri zapocinjanju PHT.
Kontrola na O.K. nakon zavrsetka druge kure PHT.
_______________________________________________________________
Potom sam uradila CT glave i vrata i nalazi su sledeci:

CT PREGLED ENDOKRANIJUMA:

uradjena j ekompjuterizovana tomografija endokranijuma nativo i nakon intravenske aplikacije nejonskog jodiranog kontrasta.

Komorni sistem i ekstracerecralni likvorski prostori su normalnog oblika, polozaja i sirine, simetricni,nema intrakranijalnih tecnih kolekcija.
Nema znakova hemoragije intrakranijalno.
U mozdanom parenhimu ne vide se patoloske promene.
U kostima lobanje nema znakova frakture, infiltracije ili destruktuvnih lezaja.

ZAKLJUCAK: CT NALAZ ENDOKRANIJUMA JE U GRANICAMA NORMALE.

CT PREGLED VRATA

uradjena je kompjuterizovana tomografija vrata od baze lobanjeda gornje aperture toraksa nativno i nakon intravenske aplikacije nejonskog jodiranog kontrasta.

Nazofarinks je vecim delom ispunjen tumorskom masom lateralnog precnika 58mm.
Vazdusni put je suzen. Tumorska masa prostire se od jednog do drugog lateralnog zida, gde je nejasno ogranicena prema katoridnom prostoru. Superiorno suspektna je infiltracija donjeg zida desnog sfenoidnog sinusa, koji je vecim delom ispunjen masom slicnog denziteta kao i tumor. Anteriorno sa desne strane tumorska masa doseze do nazofaringealnog meatusa.
Obostrano se u dubokom jugularnom i akcesornom spinalnom lancu vide masivno uvecani limfni cvorovi;najveci cvor je sa desne strane precnika 78x44x39mm.

ZAKLJUCAK: TUMOR NAZOFARINKSA SA SUSPEKTNOM INFILTRACIJOM BAZE LOBANJE. MASIVNA LIFADENOMEGALIJA NA VRATU OBOSTRANO.
_______________________________________________________________
Zatim sa bila na drugij Onkoloskoj komisiji takodje u Novom Sadu i nalazi su sledeci:

Dg UCNT. METASTASIS COLLI BILATERALIS. STATUS POST PHT No II.

Primila II kure PHT zbog UCNT. Pre toga uradila CT koji opisuje tu nazofarinksa sa suspektom infiltracijom baze lobanje, sa limfadenomegaliom.

Lokalni nalazi: U epifarinksu je tesko utvrditi zbog plitkog epifarinksa i refleksa gadjenja.
Na vratu odnosno u regijama II i III prisutni cvorovi promera desno oko 2x2cm, levo od 1cm.(regresija u odnosu na predhodni nalaz).

ZAKLJUCAK: Primiti jos 2 PHT po semi ADM/CDDP, u nadleznom Onkoloskom centru. Zakazana komformalna zracna terapija na koju ce biti pozvana.
Kontrola na ok dve nedelje nakon 4 kure PHT sa UZ vrata.
_______________________________________________________________
Zatim sam uradila UZ vrata i nalazi su sledeci:

UZ abdomena:
Uredan

UZ vrata:
Parajugularno obostrano vidi se lanac uvecanih limfonodusa dimenzija da 12mm.
_______________________________________________________________
Sada se osecam mnogo bolje primila sam 5 PHT treba da primim i poslednju otok je nestao, nemam ni glavobolje, samo sto mi je organizam jako oslabio i jako se brzo umaram.

Interesuje me vase misljenje o svemu ovome, da li je moguca nekom operacijom da se to ukloni i zanima me da li je bolest potpuno izleciva, i ako nije koliko bi dugo ja mogla ziveti sa tim? sad

hari1977

moj sin 5.5 god ima na obe strane vrata uvecane limfne cvorove. Citopunkicijom je utvrdjena 90 % zloćudni tumor limfa. sad je otisao u Zagreb na rebro. ako tko zna ima li lijeka i kako se lijeci nek mi javi.MOLIM VAS

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Odgovor za hari 1977 (očajan otac).

Za svakog roditelja čije dijete oboli od zloćudne bolesti to je strašan šok. Nije stoga čudo da se pri dijagnozi osjećate očajno. Ne smijete se prepustit očaju! Roditelji su vrlo važni sudionici liječenja djeteta. Morate surađivati s liječnicima, medicinskim sestrama i ostalim zdravstvenim djelatnicima radi dobrobiti vašeg djetea. Imajte na umu ono što su vam sigurno rekli liječnici pri prijemu vašeg djeteta u bolnicu. Limfomi u djece su agresivne bolesti koje treba liječiti agresivno i, nerijetko, dosta dugo. Tijekom liječenja može se očekivati dosta komplikacija. Međutim većina djece se naposlijetku izliječi i dalje nastavi živjeti normalnim životom. Sve potrebne metode liječenja i lijekovi dostupni su u Hrvatskoj.

Želim vam puno sreće i hrabrosti

S poštovanjem

Prof. dr Igor Aurer

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Odgovor za Abigail:

Kod vas se ne radi o limfomu, nego o širenju tumora iz gornjeg dijela ždrijela (nazofarinksa) u regionalne limfne čvorove na vratu. Tu bolest ne liječe hematolozi kao ja, već onkolozi pa vam na žalost ne znam precizno odgovoriti na vaše pitanje.

S poštovanjem

Prof. dr Igor Aurer

Djigs

Poštovani profesore,
nakon sto je moj otac imao visok secer odlucio je da uradi i druge pretrage.. nakon tih pretraga ustanovljeno mu je da ima uvecane leukocite.. 39.2 H... par mjeseci poslije dobio je i dijagnozu svoje bolesti Leucosis lymphatica chronica, ali radi potvrde dijagnoze potrebno je uraditi biopsiju kosti i biopsiju limfnog cvora.. biopsija kosti je uradjena.. cekamo nalaz... a ubrzo ce biti radjena i biopsija limmfnog cvora.. radioloska dijagnostika glasi da ima uvecane limfonode i to najmanji je 16 mm a najveci 30 mm.. Molim za Vase misljenje da li na osnovu ovih dijagnoza mozemo znati u kojoj je fazi ta boles.. i koja je ovo bolest... da li se ovdje radi o hronicnoj leukemiji limfocita.. koje su mogucnosti lijecenja ove bolesti... bila bih Vam jako zahvalna.. prije par mjeseci je bio jako zdrav covjek.. a sada se brze umara vise spava.. cak je prestao i da radi i nalazi se u jako teskom psiholoskom stanju... hvala Vam..

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovani,

Povećan broj limfocita je karakterističan za indolentne limfoproliferativne bolesti, najčešće kroničnu limfocitnu leukemiju. To su, u pravilu, bolesti sporog toka pa bolesnike treba liječiti tek kada počnu imati smetnje koje su posljedica bolesti. Čak oko polovice bolesnika s kroničnom limfocitn leukemija nikada ne treba citostatsko liječenje. Liječenje se provodi citostaticima, bilo u obliku tableta ili infuzije. Korisna je i imunoterapija, monoklonsko protutijelo rituksimab.
Ako sam dobro shvatio vaš otac ima osim kronične limfocitne leukemije i šećernu bolest. Prema tome, prije početka liječenja kronične limfocitne leukemije potrebno je ustanoviti u kojoj su mjeri smetnje koje ima posljedica šećerne bolesti i njenih komplikacija, a u kojoj mjeri kronične limfocitne leukemije. Tek ako liječnici zaključe da su smetnje uzrokovane hematološkom bolešću treba početi s liječenjem. Treba imati na umu da neki lijekovi koji se koriste u liječenju kronične limfocitne leukemije (KLL) mogu pogoršati šećernu bolest.
Postoji nekoliko načina određivanja proširenosti KLL, no za sve je, osim broja limfocita i veličine čvorova (koji kod vašeg oca nisu veliki), važna još i veličina slezene te nalaz crvene krvne slike i trombocita. Prosječno preživljavanje se, ovisno o proširenosti bolesti kreće između 3 godine (za one sa značajno sniženom crvenom krvnom slikom ili brojem trombocita) i preko 10 godina (za bolesnike s malom tumorskom masom i urednim ostatkom krven slike).

Puno pozdrava

Prof. dr Igor Aurer

Suzanne

Poštovani
Dvogodišnje dijete ima uvećani limfni čvor na ušnoj hrskavici,prije godinu dana se pojavilo. Čvor je tvrd,nepomičan i bezbolan,cca 3 mm. Pedijatrica je rekla da je sve u redu i da se povečao uslijed pada imuniteta,nedugo zatim se povečao na drugom uhu,isti samo manji, jedva opipljiv.
Smanje se ponekad,s tim da ovaj manji nestane pa se ponovo pojavi uslijed prehlade ili viroze.
Drugi pedijatar govori istu stvar ko i prvi.
I nisam se zabrinjavala dok nisam pročitala da tvrdi i nepomični čvorovi nisu baš za ingoriranje.
Ja sam ko dijete imala uvečan limfni čvor pod pazuhom koji je rastao i odstranjen je operativnim zahvatom.
Ne znam hoće li vam to što značiti,tj jel to uvećanje nasljedno jer ne znam ništa o čvorićima. Jedin što znam je ovo što čitam po netu,a to mi je malo zastrašujuće.

Hvala