Ne-Hodgkinov limfom

uvećani limfni čvorovi

za_savjet

Cekajuci vas odgovor, nasao sam odgovor... To sto sam mislio da je uvecan limfni cvor, ustvari to ima vecina ljudi ispod desnog pazuha, i nije uvecan vec je to normalno...
Opipao sam to isto kod brata i nekih prijatelja. pozdrav

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Dragi kudbasja,

Uobičajeno je da nakon opetovanih upala limfni čvorovi ostanu povećani. Takvo stanje ne treba liječiti antibioticima. Ako liječnik iz nekog razloga sumnja je li povećanje zaista uzrokovano upalom, uputit će vašu mamu na punkciju čvora (tankom iglom se uzme uzorak čvora za mikroskopski pregled).

S poštovanjem

Prof. dr Igor Aurer

Musa

Poštovanje

Imao bih pitanje
Cesto me zadnje vrijeme zateže ispod oba pazuha (baš spoj sa rukom i od dojke prema leđima ispod ruke) i kao da imam nesto u misicu povise rebara ali sestra inace buduca doktorica mi je rekla da mi nisu uvecani cvorovi ali mene i dalje zateže i nekeko baš bode na dodir, pa se bojim da to nisu limfni čvorovi.
Pa sam nisan više pametan sta bi to moglo biti jer me to nekad toliko zateže i bode da bih uzeo nož i skinio toj dio poviše rebara ispod pazuha tj ruke.
Unaprijed vam puno hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Dragi Musa,

Ne bih vam savjetovao da nožem čačkate po pazuhu. Tuda prolaze velike krvne žile i živci i nije rijetkost da se nakon ozljede tog dijela tijela iskrvari ili ostane oduzete ruke.
Povećanje limfnih čvorova obično ne izaziva takve smetnje kakve vi imate. One više sliče na smetnje uslijed zamora mišića, nakon dizanja utega ili slično. Ako odmor i lijekovi protiv bolova ne pomognu, javite se svom liječniku obiteljske medicine da vas pregleda.

Puno pozdrava

Prof. dr Igor Aurer

Musa

Dragi doktore
Puno vam hvala na odgovoru
Ali imao bih još jedno pitanje.....

U zadnjja 2-3 mjeseca san popio nekoliko antibiotika (Lekoklar 500mg,Xorimax 500, i još jedan ali nemogu se sitit koji) ali i dalje mi je grlo stalno crveno s tim da me ne boli, ali su mi i žljezne na vratu malo otečene i malo mi je kao tupa bol kad pipam grlo tj njih. Jel moguće da je i od zuba Umnjaka koji loše raste ali mi je oralna kirurginja rekla da je možda i zbog toga ili alergije ili nečeg drugog. Radio sam i lab.nalaze krvi i bilo je sve uredno osim Leukocita 11.7 (ref 3.4-9.7) i Limfociti 18 (ref 19-45). Svi enzimi su mi uredni i sve ostalo. Bio sam na ultrazvuku vrata i štitnjače i sve uredno mi je bilo osim tih limfnih čvorova koji su malo povečani. Sam više ne znam šta da napravim, radio sam i bris grla i nosa ali odmah nakon antibiotika tako da nije ništa pokazalo pa cu napraviti ponovo bris i izvaditi kompletnu krvnu sliku.
Imate li vi neki savjet kako i šta ....
Unaprijed vam puno hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Dragi Musa,

Izgleda da imate kroničnu upalu grla ili kronični faringitis. To stanje uzrokuju virusi ili, š'to je kod vas vjerojatnije, dugotrajan nadražaj ždrijela. Uzrok tome mogu biti cigarete, jako hladna ili vrela pića, jako začinjena hrana, neki drugi nepovoljni uvjeti u okolini u kojoj boravite (dim, prašina...). Obzirom da se ne radi o bakterijskoj infekciji, nema koristi od antibiotika. Liječnici za uho, grlo i nos, koji liječe takve bolesti, obično preporučuje izbjegavanje nadržavajućih čimbenika i inhalacije, a naše bake bi u takvim slučajevima preporučivale i topli (ne vrući!) čaj s medom.
Stanje je neugodno, ali nije opasno, no neki jednostavan i učinkovit lijek koji bi uklonio smetnje ne postoji.

Puno pozdrava

Musa

Poštovani doktore puno vam hvala na odgovoru

Iskreno, Imao sam pocetkom desetog mjeseca prošle godine oralni seks sa bivšom djevojkom. Nakon toga počinju moji neprestani problemi sa grlom, a i inače sam inače jako osjetljiv na grlo (puste gnojne angine i upale kao mali ili odmah grlobolja nakon sto malo pokisnem, hladno se napijem, budem na hladnom vitru i sl. ali nisam vadio angine.)
Sad su mi došli novi nalazi krvi i sve je uredno čak i u brisu grla i nosa ništa nije nađeno.
Cak sam se bio 28.12-og prosle godine testira na HIV,hepatitis B i C i bio negativan. Ali me opet strah da nisam što pokupio kad tako dugo mi je crveno grlo i sad malo zagrebe ( u grlu iza adamove jabučice), kašljem češće...
Stah me bio i da nije CANDIDA (po nekim sam simptomima sam zaključio jer primjetio sam da mi se niz grlo nekad sljeva nekakva kao bijela tekućina, kao žele, i da nekad iza krajnika ima nakupina nekakve bjele tvari) ali neman opet bijelih prišteva i nakupina na jeziku, ali svejedno bi još to sa CANDIDOM provjerio????
Ako imate još koji savjet dobro bi mi došao...
Do tad ću se držati vašeg savjeta o izbjegavanju prašine i piti čajeve.

Još jednom puno vam hvala na razumnevanju i odgovoru happy

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Candida je vrsta gljivica koja je normalni stanovnik ljudskog crijeva. Bolesti izaziva kod osoba značajno smanjenog imuniteta, dakle u bolesnika s rakom, prirođenim i stečenim poremećajima imunosti i sl. U inače zdravih osoba ne izaziva upale grla. U žena može izazvati upale stidnice, pogotovo u onih kod kojih je normalni zaštitni sloj sluznice oštećen, zbog hormonskog poremećaja ili korištenja jakih sredstava za pranje. U muškaraca obično ne izaziva upalu uda, ali je mogu prenositi ako ne paze na higijenu intimnih dijelova tijela. Candida se može namnožiti i u osoba čiji imunološki sustav nije oštećen ako koriste puno antibiotika koji unište velik dio bakterija u crijevima pa onda gljivice lakše rastu.
Prema tome, pretjerano traženje bolesti i liječenje može izazvati štetu!

Musa

Puno vam hvala doktore na savjetima

Ukoliko budem imao još kakvih pitanja o mom grlu javim vam se

Još jednom hvala

petra123

poštovani
danas sam primjetila upaljeni limfni čvor na vratu. imam 17 godina i proteklih 5 godina nisam imala nikakvih problema sa zdravljem. prije 3 tjedna uvela sam novi način prehrane tzv. dukan dijetu u kojoj se jedu mesni proizvodi bez masti i povrće svako drugi dan. (ne jedem kruh,saharozu, fruktozu)
Je li takav način prehrane utjecao na moj iznenadni pad imuniteta ili je to nepovezano. je li to prilagodba tijela na novu prehranu, trebam li posjetiti liječnika ili prestati s dijetom.(odem li liječniku bojim se da ću morati prestati)
hvala

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Draga Petra,

Niti jedna drastična dijeta nije dobra za zdravlje. Naša su tijela podešena na raznoliku prehranu. U suvremenoj prehrani obično ima više bjelančevina, jednostavnih šećera i kalorija nego što nam je potrebno pa je najbolji način smanjivanja tjelesne težine smanjenje veličine obroka, izbjegavanje međuobroka (grickanje nečega uz TV i slično) i povećanje tjelesne aktivnosti.
Bez obzira na to, mala je vjerojatnost da je dijeta dovela do upale čvora. Ako je čvor upaljen, znači otečen, vruć, crven i bolan, vjerojatno se radi o bakterijskoj infekciji pa se trebate javiti svom liječniku obiteljske medicine. Ako ga možete napipati, ali nije veći od 1-1,5 cm, ne trebate se brinuti, takve čvorove ima većina ljudi.

Puno pozdrava

heroj

Pozdrav!
Prije 4 godine sam izlječila limfom i do danas su svi nalazi ok! Na zadnjem nalazu krvi je povećan bakar u serumu 34, što do sada nije bilo, pa me uhvatio veliki strah... UZV,RTG i ostali nalazi krvi,sve ok! Postoji li mogućnost da je povezano sa bolesti ili? Pročitala sam da može biti povezan sa kontracepcijskim pilulama jer nedugo nakon zadnje kontrole sam počela koristiti pilule i sad na ovoj imam samo povećan bakar u serumu...

heroj

Bila bih Vam zahvalna jako na odgovoru jer ovo je nešto što me jako iznenadilo,a najgore mi je što ne znam zašto i KAKO,a nemam trenutno koga pitati jer moram čekati... a to mi je najgore...

Poštovani,

25 mi je godina.Prije 3 godine napipala sam dvije kvržice u području prepona, po jednu sa svake strane. Mekane su i ne bole na dodir. Otišla sam doktoru, izvadila krv i sve je bilo u granicama normale iz čega je doktorica zaključila da su se limfni čvorovi povećali zbog depilacije. To od tada stoji tako. Ostali su iste veličine. Ono što me JAKO zabrinjava jest činjenica da sam jučer napipala kvržicu (vjerojatno limfni čvor) na lijevoj strani vrata (odmah ispod mišića). Mekana je, ne boli i miče se. Molim za neki odgovor pošto sutra idem doktoru i užasno sam zabrinuta sad

Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Draga heroj,

Ne znam zašto je kod vas došlo do povećanja koncentracije bakra u serumu niti je li to povezano s uzimanjem kontraceptiva.
Kad nađem tako nešto kod svojih boelsnika, ako je sve ostalo u redu, samo prekontroliram nalaz za 2-3 mjeseca.

Puno pozdrava

Prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med.

Poštovana,

Velik broj zdravih ljudi ima na vratu limfne čvorove koji se mogu pipati. To nije zabrinjavajuće, oni vas štite od infekcija! Zbog toga se ne trebate javljati liječniku ako čvor nije veći od 1,5 cm.

Puno pozdrava

moloko

Poštovani,

imam pitanje vezano za temu. Naime, prije 8 mjeseci sam bila na ultrazvuku dojke i otkrili su mi da su mi u desnoj aksili otečena 2, a u lijevoj 1 limfni čvor. Prije uzv-a i nakon toga otprilike 1 mjesečno osjetim bol u desnoj pazušnoj jami i nekada mogu opipati čvorove. Kako sam obratila pažnju na tu bol, otišla sam kod svoje liječnice koja me uputila na serološke pretrage na ebv i cmv. Danas sam dobila nalaz da mi je igg pozitivan na ebv, iako nikada nisam prebolila mononukleozu kao takvu. Moje pitanje je da li mi čvorovi konstantno mogu oticati od virusa? To me je počelo poprilično brinuti, čekam sad da odem na ponovni uzv dojke i na uzv aksile. Također, da li je punkcija jedino rješenje u pronalasku uzroka oteknuća? Hvala na odgovoru

pinky5

Poštovani,
prije 10-ak dana upalio mi se limfni čvor na desnoj preponi. I čvorići duž iste prepone su također upaljeni ( što ne bih ni skužila da mi doktorica nije napipala ), ali nisu tako opipljivi i veliki kao prvi spomenuti. U početku me malo boljelo na dodir ( više neka nelagodna bol,ništa neizdrživo ), a veličina mu je bila oko 2-3 cm. Odmah sam posjetila doktoricu koja mi je propisala klavocin (upravo sam završila s terapijom). Međutim, čvor je još uvijek tu - doduše, manje bolan na dodir i možda manji (pomičan je,pa njegova opipljivost ovisi u kojem mi je položaju noga). U međuvremenu sam obavila krvne pretrage i navedni rezultati su više-manje u granicama normale, osim nekih elemenata: sedimentacija eritrocita = 4; trombociti = 130; segmentirani = 28.8; limfociti = 60.1; u mokraći dosta stanica pločastog epitela , nešto bakterija te leukociti u mokraći=4 ! Inače se osjećam dobro, osim što me ponekad shrva neopravdani umor, te su mi noge i stopala jako hladne. Prije pojavljivanja čvora, bolio me donji desni dio leđa (oko bubrega,kuka-čega li već...). Malo sam uplašena jer se čvor odjednom pojavio samo na jednoj strani i još ne prolazi. Molim Vas za mišljenje o problemu i savjete. Unaprijed hvala! Lijep pozdrav!

Musa

Poštovanje doktore

Bio sam na ORL pregledu i rekao mi je doktor da imam Refluks želuca i da mi je zbog toga crveno grlo, tako da sad ide na bolje uz terapiju ljekovima za zeludac i vodu za ispiranje grla i zdravijim načinom prehrane

Hvala jos jednom