Parkinsonova bolest

parkinsonova bolest i psihicke promene

gaboske

moj otac boluje od parkinsonove bolesti,i zadnjih mesec ipo dana on ima velike promene psihicke prirode.on neprepoznaje svoju zenu ,decu,nezna gde se nalazi ,ima slike i filmove u glavi koje samo on vidi i zbog toga sklon je veoma cudnim i neodgovornim postupcima

Prof. dr. sc. Zlatko Trkanjec, dr. med.

Psihički simptomi, kognitivni poremećaji i promjene ponašanja česti su simptomi kod bolesnika u uznepredovalim stadijima Parkinsonove bolesti, a često su bolesnici s PArkinsonovom bolesti i depresivna. Osim toga, kod bolesnika se mogu javiti i priviđenja (halucinacije), naročito vidne halucinacije, kada bolesnici obično „vide“ ljude i životinje, pogotovo u kasnijim poslijepodnevnim i večernjim satima. Ovakve simptome često mogu uzrokovati i lijekovi koje bolesnici uzimaju za liječenje Parkinsonove bolesti, pa biste se trebali konzultirati s liječnikom koji liječi Vašeg oca jer neki od ovih simptoma mogu biti ovisni o dozi lijekova, tj. smanjenjem doze pojedinih lijekova mogu se neki od psihičkih simptoma ublažiti ili smanjiti.