Rak vrata maternice i HPV

hpv-pitanje

tiadalma

imam jedno pitanje ...bivša partnerica mog dečka je imala dosta ginekoloških problema cin2, klamidiju, trihimonas.....u odnosu s njim se štitim a on je po zadjim testovima na sve negativan.....svejedno sam jako zabrinuta zbog toga sto sam cula da testovi ne moraju biti odraz stvarnog stanja, da su moguće latentne infekcije a i da kondom ne stiti od hpv-a........zanima me sto mogu uciniti da se maximalno zastitim i sprijecim eventualnu infekciju....kolika je učesto prijenos oralnim putem i sexom uz zaštitu.....trebam li se ja testirati..........

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, jedina maksimalna zaštita je apstinencija od spolnih odnosa. Teško je na Vaše pitanje odgovoriti. Neka se Vaš partner testira na spolno prenosive bolesti i na HPV, također i Vi ako imate simptome u smislu peckanja, svrbeža, iscjetka. Kondom svakako štiti od spolno prenosivih bolesti, no nije 100 %-tna zaštita. Redovito provodite svoje ginekološke preglede i PAPA testove, te se ponašajte u skladu sa tim nalazima.