Rak vrata maternice i HPV

papa nakon lletz-a

azalea

poštovana doktorice,
prvi papa nakon lletz-a pokazao je asc-us.prisutna je i upala te mješana flora,parakeratoza.doktor kaze da je nalaz uredan.tipizacijom prije zahvata bio je pozitvan hpv visokog i niskog rizika(već sam pisala o svojoj situaciji).dobila sam terapiju betadin vaginaletama.da li imam razloga za zabrinutost?treba li napraviti još kakve pretrage(kolposkopija,brisevi).imunitet i dalje jačam.naručena sam za papu za 3mjeseca.molim vas objašnjenje nalaza,
hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, ne bi bilo loše da eventualno napravite briseve vrata maternice ako ih niste učinili prije zahvata. Ako jeste, terapija koju ste dobili je dovoljna. ASCUS ukazuje na promjene neodređenog značenja, spada u blage promjene. Dakle, ponovite PAPA test kako je rekao i Vaš liječnik za 3-4 mjeseca. Daljnji postupak će ovisiti o tom nalazu.