Upalne reumatske bolesti

RTG snimanje i posljedice

anchich

Poštovani,

možete li mi molim vas odgovoriti kolike su posljedice RTG snimanja i na koji rok? Znam da je to zračenje kumulativno. Osobno sam radila snimanje cijele kralježnice( zanima me da li je to jako puno zračenja) i još jednom dodatno snimanje vratne kralježnice nakon pada s bicikla i tri puta snimanje zuba.

Zanima me kolike su posljedice toga na moje zrdavlje, da li je to veliki broj snimanja tj. zračenja i da li postoji mogućnost posljedica na plod, ako bi u budućnosti bila trudna.

Hvala

Ana

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

Molim vas da glede ovog pitanje pogledate odgovore na prethodna dva pitanja (Don i seka1). Ukratko, ponovljeno izlaganje redngenskim zrakama predstavlja određeni rizik za zdravlje vas i vašeg ploda, ali važno je odvagnuti korist informacija koje dobijemo takvom pretragom u odnosu na potencijalne rizike. Načelno u žena generativne dobi prilikom rendgenskog snimanja treba zaštitit jajnike čime se taj rizik minimalizira. U cilju dobivanja detaljnijeg objašnjenja rizika koje rendgensko zračenje ima na jajne stanice i na plod molim vas da se obratite specijalisti rendgenologu.