Upalne reumatske bolesti

Zračenje

Don

Dobar dan,

molim Vas da mi pojasnite štetnost tri RTG zračenja u dva dana (RTG ramena, RTG prsa i RTG pluća).

Unaprijed zahvaljujem.
Lijep pozdrav,
Irena

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

Odluka o primjeni rendgenske dijagnostike je medicinska. To znači da na temelju vaših simptoma i kliničkog pregleda liječnik odlučuje je li potrebno učiniti dodatne dijagnostičke postupke, a među najčešći provođenima je i radiološka dijagnostika. Iako uvijek postoji mali rizik kod ekscesivnog izlaganja radijaciji važno je dobro odvagnuti dobrobiti (u ovom slučaju postavljanje prave dijagnoze) u odnosu na moguću štetnost. Tijekom jedne rendgenske slike pacijent je izložen oko 20 milirendgena radijacije, a prosječna izloženost tijekom jedne godine iz raznih izvora je oko 100 milirendgena. Dakle, vaše tri slike bi bile nešto više od pola godine "normalne" doze zračenja, koje, inače, primamo i iz prirodnih izvora kao što su sunčane zrake. Dakle, iako je bez pravih podataka teško točno reći, pretpostavljam da je liječnik koji je ordinirao rendgenske pretrage imao u vidu korisnost informacije koje će na temelju toga dobiti i da će to svakako prevladati pred potencijalnim, iako u vašem slučaju minimalnim štetnim učincima.