Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

dijete uporno grize bojice,igračke,odjeću..

barbarenna

Molim Vas pomoć!!...Imam dječaka koji će za tri mjeseca imat 6 godina....Jako je inteligentan za svoju dob,,,predivno crta..piše rečenice tj.poruke.,crta stripove....čita polako..izrađuje nevjerojatne figure od raznih kockica .....uglavnom jako sam zadovoljna sa njime,ali zabrinjava me zašto svaki dan uporno i uporno grize vrške svojih bojica,olovki,kemijski,a najgore mi je kad vidim izgrižene lego kockice na sto mjesta...razne figurice,igračke...čak i kragne od odjeće,orukvice...užas...i tu i tamo mokri u krevet..nekad to traje danima uzastopno, pa onda prestane...i opet iznova...O čemu se tu radi??...Hvala unaprijed na odgovoru.

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovana

Hvala Vam što ste se obratili za pomoć na ovom forumu.

Velik broj predškolske djece grize nokte, olovke, igračke i slične stvari. To je navika koja pomaže djetetu da se lakše nosi sa tjeskobom. Pretpostavljam da Vam je teško gledati sve te izgrižene stvari i u redu je da Vam to smeta. Vaš sin vjerojatno to radi bez razmišljanja, tj, stavi neku stvar u usta i grize, a da toga nije niti svjestan. Mogli biste upitati sina postoji li nešto određeno što ga muči ili pratiti u kojim situacijama najviše grize stvari.
Što se tiče mokrenja u krevet, bitno je da ne okrivljujete sina zbog toga. Naime, on ne može kontrolirati vršenje nužde te kažnjavanje radi toga sigurno neće pomoći, već bi moglo i pogoršati stanje. Preporučljivo je da se dijete obavezno pomokri prije spavanja i da ne pije tekućinu prije spavanja. Budite strpljivi, jer se navedeni problem kod većine djece rješava kroz duže vremensko razdoblje. Često spontano dolazi do oporavka, tj. problem se riješi sam od sebe. Ako mokrenje u krevet potraje kroz duže vrijeme, preporučljivo je da odvedete sina na pregled kod liječnika ili da ga odvedete na razgovor kod psihologa, kako bi utvrdio o kojem se emocionalnom problemu radi i pomogao oko Vaše situacije.

Srdačan pozdrav

Hana Hrpka, prof.