Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

dječak izjavljuje da je zaljubljen u muškarce

ana

Poštovani,
molim vas da mi pomognete jer sam i sama zbunjena.Moj sin(jedinac) ima 6,5 godina,prvo mi je izjavio da je zaljubljen u mene,pa u liječnicu,učiteljicu iz vrtića..poslije nekog vremena,sa stidom mi govori da mu u glavi žive glupe misli kako je zaljublen u druga,tatu,nepoznatog čovjeka.Mi živimo u skladnoj porodici i ne znam šta da mislim i kako da se postavim.On pita hoće li biti kažnjen zbog toga (očito da svaća da je to neprirodno) a na pitanje šta misli-šta je to biti zaljubljen,kaže da je to vjenčanje,da ljudi žive zajedno,lijepo da se provedu...Mi mu poklanjamo dosta nježnosti,ja i pretjerujem jer mu još uvijek znam tepati.Isto tako,po prirodi smo oboje temperamentni i ljuti ali veliki emotivci.Dječak se jednako dobro igra sa djecom oba spola, i starijom, i mladjom.Pomozite molim Vas.Hvala.

Hana Hrpka, prof.

Poštovana,

zahvaljujem Vam se što ste se obratili za pomoć na ovo forumu.Čini mi se da ste zabrinuti sinovim ponašanjem, tj. izjavama koje Vam daje vezano uz njegovu «zaljubljenost» prema odraslim osobama.
Za djecu u dobi od 3 do 7 godina karakteristično je da se igraju mame i tate, počinju razumijevati brak kao nešto posebno, vode se primjerima odraslih osoba sa kojima žive (roditeljima), počinju razlikovati spolove, također se javlja sramežljivost...U toj dobi njegovi najveći uzori i inače najvažnije osobe jesu odrasle osobe-roditelji, teta u vrtiću, liječnica i sl. Njemu se te osobe jako bitne i postoji mogućnost da osjećaj ljubavi i privrženosti on naziva zaljubljenošću.
Naveli ste u postu da ste ga pitali što je ljubav za njega i on je rekao da je to «vjenčanje, da ljudi žive zajedno, da se lijepo provode». Dijete u tome vidi sastojanje braka i ne razumije još pravi osjećaj zaljubljenosti i seksualnosti. Vjerovatno on prema svim tim osobama za koje izjavljuje da je zaljubljen osjeća nekakvu privrženost, poštovanje, ali bi to teško mogli nazvati zaista pravom zaljubljenošću.
Bitno je da puno razgovarate sa djetetom, objasnite mu što je brak i kada se stupa u brak, što je to ljubav. Recite mu da postoji više vrsta ljubavi i da npr. vi volite njega na drugačiji način od svog supruga. Sve vrste ljubavi su jako bitne, ali mu recite da za ljubav kakvu imate Vi sa Vašim suprugom on definitivno treba biti stariji da bi ju razumio.
Također promatrajte njegovo ponašanje. Ako s vremenom zamijetite da se njegovo ponašanje nije promijenilo, a to vas zabrinjava, možete ga odvesti na razgovor kod stručnjaka mentalnog zdravlja (psihologa). Uputnicu za psihologa možete dobiti kod svog liječnika općeg zdravlja.
Također Vam možemo poslati neke brošure o seksualnom razvoju djeteta (u izdanju Hrabrog telefona te Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba). Svoju adresu gdje želite da brošure stignu možete poslati na e-mail Hrabrog telefona info@hrabritelefon.hr.

Sretno
Hana Hrpka, prof.