Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Fiksacija - kako postupiti ?

Nenad

Poštovani,
imam sina od 6 godina koji je fasciniran kavakama i šarkama za vrata. Unatoč svim naporima da mu usmjerimo pažnju na druge stvari, on se ponovno vraća. Došlo je čak do toga da kod kuće ima malo "skladište" kvaka koje redovito preslaguje i klasira.
Pokušali smo raznim metodama smanjiti njegov interes za taj "hobi" : od skretanja pažnje, do zabrana, ali ništa njie pomoglo ... Dijete pohađa vrtić, a kod kuće se, kao roditelji, aktivno uključujemo u igru i ostale sadržaje.
Trebamo li inzistirati na iskorjenjivanju takvog ponašanja (interesa) koji traje već dvije-tri godine ili je to faza koja će proći ? Ako trebamo, kako ?

Lijepi pozdrav!

Hana Hrpka, prof.

Poštovani,

zahvaljujemo Vam na pitanju i brizi.
Ukoliko Vaše dijete inače dobro funkcionira (npr. crta, čita slikovnice, igra se s drugom djecom, s Vama i sl.), te nije sklono zapostaviti druge oblike zabave radi spomenutog hobija, onda ne postoji objektivan razlog za brigu, te je u redu dopustiti mu bavljenje njegovim osebujnim hobijem koji zapravo i nije tako neobičan. Djeca te dobi, naime, vole istraživati na koje načine funkcioniraju razne stvari i mehanizmi, pa je dobro dopustiti im da pokušaju to shvatiti na način koji njima odgovara. Ukoliko ste i dalje jako zabrinuti, pokušajte se uključiti u igru Vašeg djeteta, na način da, primjerice, skupa izradite vrata i kvake od kartona, te ih skupa montirate, pri čemu onda možete upitati dijete što je to što ga toliko fascinira, što mu je posebno zabavno, što ne razumije i sl., pa Vam možda njegova fascinacija postane smislenija. Inače, nije neobično da djecu interesiraju razne stvari tijekom djetinjstva koje se roditeljima mogu činiti neobičnima, pa tako djeca skupljaju kamenje raznih ili specifičnih oblika, fascinirana su budilicama, alatom i sl. Posebice nastojte izbjegavati braniti mu takvu igru, oduzimati mu kvake i šarke, već mu radije uz stare ponudite i neke nove sadržaje koji bi ga s vremenom trebali zainteresirati.

No, ukoliko primijetite da Vaše dijete zanemaruje druge aktivnosti i druženja sa drugom djecom radi spomenutog hobija te se osjećate zabrinuto zbog toga, nije naodmet da sa djetetom odete na razgovor psihologu do kojeg možete doći i preko uputnice liječnika opće prakse.

Srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.