Dječja psihologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 439 | Broj poruka: 1434

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72


Napadi placa u vrticu


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Mmarijamm

25.06.2026. 11:55

Pozdrav, imam sina od 2 godine i 5 mjeseci. Zadnja 3 tjedna ima napade placa u vrticu. Pocelo je sa pola sata neutjesnog placa a sada nekad traje cak i sat-dva. Inace je jako sretno i drustveno djete, van vrtica se isto voli druziti sa svim prijateljima iz vrtica. U vrtic ode bez olaca, sam ude i pozdravi se s nama. Problem se javi nekad tokom dana, najcesce vani ili prije rucka, di on pocne neutjesno plakati da hoce tatu/mamu/mamu i tatu.. kazu da je plac toliko intezivan da izgleda kao da ce povracati, cak nekad uopce ne jede jer se ne moze smirit. Kasnije je opet okej. Kad dodem po njega vesel ja i kaze mi da je plako. Kad pitam zasto kaze da je bio tuzan. Prije tih epizoda placa smo bili 5 dana na godisnjem, on, tata i ja. Nakon toga smo se vratili doma i poceli odvikavanje od oelena. 3 dana smo bili s njim i odvikavavali se i bilo je prilicno uspjesno, onda je doslo vrijeme za vrtic. Prvi dan je bilo katastrofa, drugi dan su vec nasli ritam on i tete. Ali od tada je poceo kakati u gace, dok je prve dane kako na tutu. Prije nego smo poceli odvikavanje od pelena on je sam nekad u vrticu trazio tutu za kakanje uglavnom. Doma je sam nekad iso piskit na tutu. To je sve bio razlog da zakljucimo da je spreman, a sad se pitam jel to okidac toga jer su epizode pocele 2-3 dana nakon povratka s godisnjeg u vrtic i vise ne prestaju. On i dalje kaka u gace, sad vec skoro 3 tjedna, odbija u tutu, zadrzava koliko moze i onda mu pobjegne. Nije sretan kad ga moramo presvuc. Prije nije bilo tako. Trenutno je pocela situacija u vrticu da se grupe spajaju i tete mjenjaju jer pocinnu godisnji odmori, pa me strah da ce biti gore. Nakon vrtica i vikendom je super, veseli se svim vrtickim prijateljima i dalje, igra se s njima i ne pokazuje neke traume. Ne znam sta nam je raditi s njim i kako mu pomoci, smatram da nije normalno da djete place 2 sata u vrticu, ako u vrtic ide vec godinu i pol i nikad nije imo probleme s tim, dapace, sama prilagodba je prosla bez problema, 4. dan je vec spavo bez placa i nikad nije imo problem s tim. Unaprijed hvala na odgovoru.