Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

plašljiva 15-mjesečna beba

emao

Moja djevojčica ima 15 mjeseci. Ona je vrlo napredna beba, prohodala je s 11 i pol mjeseci i priča s razumijevanjem. Od drugih roditelja i poznanika često dobijemo pozitivne komentare da se ponaša kao da su joj dvije ili tri godine. Jedino što me malo zabrinjava jest to što je jako plašljiva. Kada netko uđe u stan ili pokuca na vrata ona se prepadne i počne histerično vikati i plakati trčeći prema meni da je zaštitim. Isto tako se ponaša kada nakon nekoliko minuta tišine netko od ukućana započne razgovor. Zapravo uplaši se na zvukove koji su u okruženju normalni, ali se pojave odjednom. Npr. kada ulicom prođe motor, traktor ili auto ali ga ona ne vidi.
Znam da su pojedini strahovi kod djece normalna pojava i da je sve to dio odrastanja, ali voljela bi da mi pomognete i savjetujete me kako da te strahove ublažim i pomognem joj da ne reagira tako burno na određene normalne pojave u njezinom okruženju.
Unaprijed zahvaljujem

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovana gospođo,

prvo bih Vam se htjela zahvaliti što ste nam se javili ovim putem sa svojim problemom. Jako mi je drago čuti da se Vaša beba izvrsno razvija i vjerujem da ste jako ponosni što je to tako. Isto tako, vidim da Vas brine njen strah od raznih zvukova iz okoline, to je razumljivo. Strah od neobičnih i naglih zvukova jedan je od dva urođena straha te mi je drago da razumijete da je to apsolutno normalna pojava. Dobro je što ste uz svoju bebu i što ju zaštitite kada se ustrašena Vama obrati. Važno je da dijete zna da ima osobu u koju se može pouzdati i lijepo je vidjeti da je to tako u Vašem slučaju.
Ono što još možete učiniti da biste svojoj bebi ublažili strahove jest da ju pokušate privikavati na razne zvukove iz okoline. Mogli biste joj puštati glazbu u pozadini doma, kako bi se najprije naviknula na ugodne zvukove. Nadalje, ukoliko znate da Vam netko dolazi u posjete, bilo bi dobro to joj najaviti, kako se Vašoj bebi zvono ili kucanje na vrata ne bi činilo neočekivano. Mislim da bi se Vaša beba tada osjećala sigurnije i spremnije na nagli zvuk.
Važno je znati da malena djeca sve informacije provjeravaju preko izraza lica i stava tijela svoje majke - kad se nešto nenadano dogodi, Vaša beba vrlo vjerojatno prvo pogleda Vas i Vaš izraz lica te tako procjenjuje je li situacija opasna ili sigurna. Dobro je da budete uz nju i pokažete joj da se nema za što brinuti.
Nadam se da sam Vam pomogla s Vašim problemom i da će Vaša beba rasti u
dobrom okruženju kao i do sada te naučiti ne strašiti se zvukova oko sebe.
Ako imate još kakvih pitanja vezanih uz odgoj, možete nazvati i besplatnu i anonimnu savjetodavnu liniju Hrabrog telefona na broj 0800 0800 svakim radnim danom od 9 do 20 sati ili im se javiti putem chat-a na www.hrabritelefon.hr svakim danom
od 15 do 18 sati.

Srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.