Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Reakcija na mlađu seku

platon007

Sin, ima 22 mjeseca, starije dijete, unazad 2 tjedna od kada se žena vratila iz rodilišta, promijenio je ponašanje. Postao je agresivniji i iskazuje poteškoće sa spavanjem. Budi se tijekom noći, silazi s kreveta, ne želi se vratiti, vrišti kada ga se pokuša vratiti...opčenito, dosta vremena i napora treba da ga se uspava. Iste teškoće prisutne su i kod popodnevnog spavanja. Teškoće variraju od dana do dana. Ponekad je lakše, nekad odmah zaspi, ponekad je noćna mora. Na sličnu poteškoću je upozorila i teta u vrtiću. Do sada u vrtiću nije bilo problema. Općenito, teškoće počinju sa ženinim povratkom iz bolnice. Također, udara s predmetima (igračkama), grub je prema drugoj djeci i nama...
Molimo za pomoć!
G&J i LUKA

Hana Hrpka, prof. psih.

Dragi tata,

hvala Vam što ste se javili ovim putem i zatražili pomoć. Vjerujem da Vam je teško i da ste zabrinuti zbog ponašanja svoga djeteta. Iz pročitanog sam stekla dojam da se osjećate pomalo ljutito i bespomoćno jer ne znate kako se nositi s novonastalom situacijom.
Dolazak novog djeteta donosi promjene u navikama unutar obitelji, zbog toga je često i normalno da se kod prvorođenog djeteta javljaju ponašanja koja su više-manje agresivna. Rođenje brata/seke je jedan vrlo stresan događaj u životu malog djeteta, naročito ako je dijete mlađe od 2 godine. Osjećaj ljubomore javlja se upravo iz straha da će nova bebica dobivati svu pažnju i ljubav roditelja, dok će ono biti manje voljeno i zanemareno. Zbog toga se može dogoditi da djeca, kako bi privukla pažnju roditelja, počinju pokazivati neka nova ponašanja kao što su odbijanje odlaska u vrtić, poteškoće sa spavanjem i razna agresivna ponašanja. Važno je stoga imati razumijevanja za ono kroz što prolazi dijete, truditi se ne zamjerati mu i
kažnjavati ga zbog njegove ljubomore. Kažete da je Vaš sin postao agresivniji otkad su majka i seka došle doma. Bilo bi dobro kada bi djetetu pružili što više pažnje koliko je to u vašoj mogućnosti. Pokušajte iskoristiti trenutke u kojima npr. seka spava ili dok ju drži netko tko je došao u posjetu kako bi mu dali dodatnu pažnju. Moglo bi pomoći i uključivanje djeteta u brigu o seki na način da mu govorite 'Daj seki dudu' ili 'Pokrij seku' i slično, kao i pokazati mu kako da nježno dodiruje i ljubi seku. Također bi mu mogli dozvoliti da otvara poklone koje seka dobiva. Isto tako, za vrijeme dojenja dijete može biti prisutno, pritom mu majka može čitati neku priču ili pričati mu što je s njim radila kad je on bio tako maleni. Više pažnje
mu možete pružiti i na način da neko vrijeme s njim provedete izvan kuće, odlaskom u park ili nekom zajedničkom aktivnošću.
Spominjete da je agresivan i prema vama i prema drugoj djeci te da udara s predmetima. Važno je pokušati mu objasniti kako takvo ponašanje nije poželjno na njemu razumljiv način. Na početku ne treba očekivati previše od njega, tj. da će on sve odmah razumjeti i shvatiti. Treba biti strpljiv, uporan i dosljedan u objašnjavanju kada pokazuje loše ponašanje. Isto tako, obavezno pohvalite svako njegovo dobro ponašanje gdje se lijepo igra ili mazi seku. Tada će se osjećati važan i biti će mu izrazito drago kada čuje lijepe riječi o tome kako je dobar s vaše strane.
Naveli ste također da dijete ima poteškoće sa spavanjem na način da odbija odlazak u krevet tako što vrišti kada ga se stavi u krevet i silazi s njega. Jeste li pokušali čitati mu ili pričati neku priču prije spavanja? Možete pokušati i s nekom laganom, smirujućom muzikom ili plišanom igračkom koja će s njim spavati u krevetu. Jedna od ideje je isto tako da mu ukrasite zid pokraj krevetića s naljepnicama pa mu možete reći 'Idemo pogledati životinje/zvjezdice/autiće pa onda idemo na spavanje.' Kod male djece vrlo su važni i svakodnevni rituali, znači da se točno zna vrijeme kada dijete mora ići na spavanje (npr. nakon ručka, nakon večernjeg crtića, nakon pranja zubića i sl.) i treba biti dosljedan
u tome.
Ako i dalje nastavi s agresivnim ponašanjem, možda bi bilo dobro da se obratite psihologu u vrtiću ili da od pedijatra zatražite uputnicu za dječjeg psihologa kako bi Vas se savjetovalo što dalje učiniti.
Nadam se da će Vam neki od ovih savjeta pomoći, a ukoliko imate dodatnih pitanja vezanih uz odgoj djece možete i nazvati besplatnu i anonimnu savjetodavnu liniju Hrabrog telefona na broj 0800 0800 svakim radnim danom od 9 do 20 sati ili se javiti putem chat-a na stranici www.hrabritelefon.hr svakim radnim danom
od 15 do 18 sati.

U želji da većina vaših zajedničkih obiteljskih trenutaka bude ispunjena smijehom,
lijep pozdrav!

Hana Hrpka, prof.