Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Problemi sa ponašanjem u školi

Mkiramar

Poštovana, molila bih Vas da mi objasnite da li u nečem griješim ili jednostavno samo treba vremena da mi se dijete adaptira na školu. Naime, sin ima 7 godina i 2 mjeseca, ide u prvi razred i za vrijeme nastave stalno ubacuje svoje doskočice, pokušava zabavljati učenike i naravno time ometa nastavu. To ponašanje je najizraženije kod učiteljice koja je najbolja i malo nesigurna, a on je to nanjušio i iskorištava. Ujedno je na početku škole imao 1-2 konflikta sa jednom curicom. Učiteljica kaže da i dalje reagira pomalo agresivno na curice. Moram napomenuti da u našem društvu nema prilike druženja sa curicama, pa je možda i u tome dio problema. On cijelo vrijeme u društvu pokušava biti "faca" i impresionirati ih sa svojim akrobacijama. Vrlo je živ, ali i jako emotivan i meni privržen. U obitelji je mlađe dijete, pa se možda i na taj način pokušava dokazati. Ja s njim razgovaram, dajem mu kaznu da nema igre na kompjuteru ili gledanja crtića... Više ni sama ne znam što nisam probala, ali u društvo on se mora istaknuti na ovaj ili onaj način. Uz sve to jako je inteligentani i za sada ima same petice. Molim Vas za savjet ili neki trik ili da čekam da mu dođe "onaj klik" kako kaže učiteljica. Hvala!

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovana,

prije svega, hvala Vam što ste ukazali povjerenje i obratili se za pomoć.
Iz onoga što ste napisali, dobila sam uvid da Vaš sin ima poteškoća u ponašanju u školi. Kažete da, s jedne strane, ometa nastavu svojim isticanjem, a, s druge strane, ima i povremene agresivne reakcije. Vidim da ste zbunjeni jer se, kao odgovoran roditelj, pitate griješite li Vi u svom ponašanju ili je to što se događa dio prirodnog procesa adaptacije. Iz pročitanoga sam stekla dojam da dosta razmišljate o problemu i da ga pokušavate na različite načine riješiti, što je svakako pohvalno i pokazatelj je roditeljske brige. Ipak, sigurno Vam je teško i možda se osjećate obeshrabreno jer ono što ste pokušali nije davalo rezultate.
Kažete da je Vaš sin ''živ'', ali i emotivan i Vama privržen. Taj dobar odnos između Vas i njega je sigurno jedan veliki plus koji puno znači i to je nešto što možete iskoristiti u rješavanju ovog, a i drugih problema. Napisali ste da razgovarate s njim, ali iz toga ne mogu zaključiti kakav je vaš razgovor. Jeste li ga pitali zbog čega se tako ponaša, o čemu tada razmišlja i kako se tada osjeća, te kako na to reagiraju vršnjaci i učiteljica. Možda neka pitanja zvuče suvišno i jednostavno, ali ponekad nam baš takva pitanja znaju pružiti uvid u postojeće stanje i olakšati komunikaciju.
Također, ne znam koliko ste razgovarali s učiteljicom o problemu. Kako se radi o problemima s ponašanjem u razredu, učiteljica je zasigurno jedna važna osoba u cijeloj situaciji jer i ona ima utjecaj na ponašanje Vašeg sina.
Kažete da dajete sinu kazne. Kada to radite, budite dosljedni, jasno mu opišite ponašanje za koje je kažnjen i kažite mu na koji način se treba ponašati. Ipak, s kaznama treba biti oprezan jer kažnjavanje može rezultirati agresijom i jer se ponašanje koje želimo ukloniti ponekad samo potisne. Ono s čime ne možete pogriješiti je da mu, uvijek kada primijetite dobro i primjereno ponašanje, uputite pohvalu. Ponekad se znamo usmjeriti samo na loše aspekte nečijeg ponašanja, a zanemariti i uzimati zdravo za gotovo one dobre aspekte koje je jako bitno pohvaliti i tako ih poticati.
Djeca su kao male spužve, upijaju sve oko sebe. Osim riječi koje mu govorite, ono će upijati i Vaše postupke i ponašanje pa i onda kada Vi toga niste svjesni. Budite svome sinu živi primjer toga kakvo je ponašanje dobro i poželjno. Vaš sin je u periodu kada mu roditelji predstavljaju model, kako za ponašanje, tako i za stavove. Ipak, polako odrasta i sve važniji postaje utjecaj vršnjaka te će mu sve važnije postajati mišljenje vršnjaka o njemu.
Možda se iz tog razloga pokušava isticati i zato usmjerava pažnju na sebe.
Probajte mu pojačati osjetljivost za druge ljude potičući ga da se stavi u tuđe cipele. Naravno, on je još malo dijete i ne može shvatiti sve moralne principe, no s vremenom će ih polako usvajati promatrajući okolinu i stvarajući svoje dojmove. Za sada, postavite mu jasne granice i objasnite mu zašto su te granice tu.
Kažete kako se on nema prilike družiti s curicama i kako je to možda razlog njegovog ponašanja prema njima. Za agresivna ponašanja nikada nema opravdanja i nemojte ih tražiti. Dajte mu do znanja, odmah kad uočite ponašanje, da to nije u redu. Pri tome pazite da ne negirate osjećaje djeteta - dajte mu do znanja da se ima pravo osjećati ljuto (ako se tako osjeća), ali ga poučite važnosti samokontrole i miroljubivom načinu rješavanja problema.
Također, možda bi bilo dobro da se posavjetujete s psihologom u školi jer poneka izrazito živahna djeca koja ometaju nastavu i pokazuju u nekim situacijama agresivno ponašanje zapravo su hiperaktivna.
Neke druge bitne informacije nedostaju (kakvi su odnosi s drugim članovima obitelji, ako ih ima, i kome je dijete još privrženo) pa je teško dati cjeloviti odgovor jer je puno faktora koji djeluju jedan na drugoga i zajedno određuju kontekst.
Ukoliko poželite i razgovarati o ovoj situaciji, možete nazvati besplatnu i anonimnu savjetodavnu liniju Hrabrog telefona svakim radnim danom od 9 do 20 sati na broj 0800 0800. Također, postoji mogućnost chata svakim radnim danom od 15 do 18 sati na stranici www.hrabritelefon.hr.
Želim Vam puno sreće i uspjeha u roditeljstvu.
Lijep pozdrav!

Hana Hrpka, prof.

Mkiramar

Prije svega hvala Vam na odgovoru. Naravno da se jako brinem i pokušavam dijete dovesti u zadane okvire. Ponekad sam se znala pitati da li je moje dijete hiperaktivno, jer o tome čitamo stalno po svim medijima. Mislim da je glavni problem u tome što je moje dijete izrazito emotivano u smislu da kada je suprug otišao na poslovni put on je mene tražio u suzama navečer da uz njega sjedim i da ga mazim. Nije mi znao reči zašto je tužan. Svoju nazovimo "ranjivost" pokušava prikriti "mačo" ponašanjem. U obitelji sve funkcionira u redu, sa bratom ima normalan odnos( brat ima same petice u školi i jako je uzoran učenik), u početku mu je brat morao povlađivati jer je on mlađi, ali sada toga ima sve manje. Sa ocem ima manje kontakta, jer je on manje kod kuće i stroži je što se tiče reda u kući. Ja sam ta koja s njima sve odrađuje nakon mog posla i ja sam osoba koju se može "rastegnuti" sa strpljenjem i njihovih željama. Mazim ih i pokušavam dovesti na pravi put u ovom prilično krutom svijetu. Naime, učiteljica priča s njim, ali imam osjećaj da sve više loptu prebacuje na nas roditelje, jer svako njegovo i malo pričanje za vrijeme sata odmah piše u informativku. Zadani okviri u školi su prilično kruti, jer se od djece koja su u dnevnom boravku očekuje da su mirni i skoncentrirani svih 8 sati. Djeca ne izlaze po cijeli tjedan na školsko dvorište, nego se gledaju crtići i mora se opet mirno sjediti u klupi. Mojem treba malo ispušnog ventila, a toga nema sve do 15:30 sati. Pokušat ću ga od sljedeće školske godine izvaditi iz dnevnog boravka i mislim da će to biti puno bolje za njega. Puno Vam hvala još jednom i srdačan pozdrav.