Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

tikovi kod 2,5godišnjaka

klaria

poštovani,
majka sam 2,5 godišnjaka na kojim u posljednja dva tjedna primjećujem promjene u ponašanju u vidu tikova. Naime, izrazito često se dodiruje po licu, kosi, glavi općenito...ti dodiri nalikuju kao da nešto briše s lica ili ga svrbi..čak i kad se jako koncentrira da radi nešto, npr. slaže puzzle satima-obožava to, ipak se jako često dodiruje, također zna žmirkati s očima ili gristi usnu dok gleda crtiće...ujedno navečer prilikom kupanja postala je prava trauma prati kosu, kupanje obožava-kupa se sa sestrom i igračkama, al ne da ni dirnuti kosu, možda će se ovo Vam činiti kao roditeljsko pretjerivanje ili glupost, vjerujte mi nitko sretniji od mene ako je, ali ne mogu preć preko toga a da se ne raspitam detaljnije...razgovarala sam s pedijatricom koja mi je natuknula da se možda radi o nekoj psihičkoj traumi-odlazak u vrtić, sestra(13 mj.), pa me to zabrinulo jer ne mogu reć da sam primjetila da ga nešto muči, ko većina djece veselo je i živahno, druželjubivo dijete koje često voli pjevati ...uglavnom prije 4 tjedna je zadobio udarac u glavu-trčeći se spotaknuo i svom snagom lupio glavom od štok vrata tako da mu je mini glava izašla posred čela, bili smo u klaićevoj, snimka glave uredna i nije imao drugih simptoma tipa povraćanje il sl. Od drugih događanja baš u to vrijeme ja sam se nakon porodiljnog vratila na posao (imam curicu od 13mj.), on je za to vrijeme u vrtiću-od prvog dana voli ić u vrtić, tete kažu da nema s njim problema, odnos sa sestrom nema problema- nikad nije pokazivao ljubomoru ili agresiju na nju ili nas jedino kad slaže puzzle ili kocke i ona mu to sruši ili mu ugasi tv jedino onda je zna vikat ili lupit...također ono što mene najviše čudi jest da sam jučer primjetila da mu raste šestica- oteklo mu je zubno meso i pobijelilo pa ne znam da li je problem možda sa čeljusti zbog rasta zuba. eto za kraj, iako se nadam da se ipak radi o mom pretjerivanju, nešto mi ne da mira pa se nadam da ćete mi Vi otkloniti zabrinutost Vašim odgovorom. hvala najljepša
zabrinuta mama

Hana Hrpka, prof.

Draga Zabrinuta mama,

hvala Vam što ste se obratili za pomoć na ovom forumu i ispričavam se što ste čekali na odgovor.

Na početku pozdravljam Vašu brigu za dijete. Novonastala situacija je specifična i nije nimalo čudno da Vas to uznemirava. Čini mi se da je u ovakvim situacijama bolje da roditelj reagira zabrinuto kao Vi, pa neka i pretjera, nego da se djetetu prikladno ne pomogne ako je to potrebno.

Malena djeca sklona su ponašanju koje nas može zabrinuti, a razlozi tomu mogu biti brojni.
Spominjete fizičku traumu glave koje je dijete nedavno pretrpjelo. Moguće je da sada želi zaštititi glavicu ili provjeriti je li sve u redu s njom pa ju često dodiruje. I zubić koji raste može ga činiti osjetljivim i nervoznim.
Isto tako, odvajanje od roditelja i početak odlazaka u vrtić djeca često doživljavaju izrazito stresno, a načini na koje iskazuju frustraciju ima mnogo, neki plaču, a drugi imaju svoj način. Iako mu je u vrtiću lijepo, za njega je to nova a time i stresna situacija. Dolazi u obzir da je ponašanje djeteta izazvano promjenom njegova načina života (odlascima u vrtić), a i Vi od nedavno ponovno radite. Dakle, dijete je odjednom doživjelo dvije velike i za njega značajne promjene.

Kod djece obično s privikavanjem na nužne životne promjene prolaze i neke posljedice koje je promjena izazvala. Vjerujem da ovo što se događa s Vašim djetetom nije neobično i da je moguće da će on to sam prevladati. Vi mu budite podrška, pružajte mu i dalje svoju ljubav i pratite kako će se stvari dalje razvijati. Možete mu probati odvratiti pozornost od radnje; kad se počne dirati, Vi mu dajte omiljenu igračku, glasno zapjevajte, pljesnite rukama ili sl.

No, uzroke svega ne znamo i ništa ne možemo sa sigurnošću tvrditi. Zato, ako ponašanje potraje i dalje Vas bude brinulo, bilo bi dobro obratiti se dječjem psihologu. Prije svega preporučam još jedan razgovor s pedijatricom, koja može preporučiti stručnjaka i dati Vam uputnicu. Pomoć psihologa također možete zatražiti i samoinicijativno.

Ne bi bilo na odmet posjetiti i stomatologa ako mislite da dijete muči rastući zub.

Nadam se da u cijeloj priči imate podršku okoline (supruga, rodbine ili prijateljica), jer vjerujem da nije lako naći se u ovakvoj situaciji.
Ako osjetite potrebu za razgovorom, ili imate dodatnih pitanja, možete se obratiti liniji Hrabrog telefona radnim danom od 9 do 18h na broj 0800-0800.

Srdačan pozdrav
Hana Hrpka, prof.