Fizikalna medicina i rehabilitacija

noge

mia

Moja kcerka ima 13 i pol mjeseci i intenzivno je prohodala prije mjesec dana. Kukove smo snimali sa dva i sa pet mjeseci i bili su OK. U vrijeme prohodavanja smo bili u SAD-u i prema tamosnjim "teorijama" prve djecije cipele trebaju biti nove, da ih formira prema vlastitom stopalu, i čvrstog đona ali bez ikakvih drugih zahtjeva (anatomski ulozak, visoko uz skocni zglob). Djevojcica mnogo hoda i cini mi se da su joj noge prilicno krive na "O". DA li je to privremeno? Moze li se uticati? Sta mislite o Americkim teorijama?

Mr.sc.dr. Porin Perić

Poštovana Mia!

Potpuno se slažem s američkim kolegama (iako dječja ortopedija i reumatologija nije moj izraziti predmet interesa) o dostatnosti samo novih čvrstih cipela u trenutku prohodavanja djeteta. Ulošci nisu potredbni u početku jer dijete do 2-3 godine ima debeli masni jastučić s plantarne strane koji nadomješta takove uloške. Noge mogu ići u O to je normalna pojava koja se svremenom korigira s rastom i razvojem djeteta, jer su kosti elastične i lako se modeliraju tijekom rasta djeteta.

Srdačan pozdrav, mr.sc.Porin perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog