Fizikalna medicina i rehabilitacija

Redukcija i.v.prostora

Ana

Na snimkama rengenskim vratne kralježnice nalaz je slijedeći: Na standardnim i funkcijskim snimkama cervikalne kralježnice vidi se alordoza, normalna visina i mineralizacija trupova kralješaka, a redukcija iv prostora C5-6, gdje su izražene lokalizirajuće spondilodeformirajuće promjene(dorzalni spondilofiti) i gubitak funkcije.Dakle diskopatija C5-6.
Molim Vas da mi objasnite dijagnozu i preporučite što mi je dalje činiti te da li je takav nalaz vrlo loš ili se još može nešto učiniti da bi se stanje popravilo.

Mr.sc.dr. Porin Perić

Štovana Ana!

Radiološki nalaz nije tako loš, ali zaboravili ste mi reći Vašu životnu dob, budući se radiološki nalaz razlikuje ovisno o životnoj dobi.
Još važnija stvar, ako nemate nikakvih tegoba, što može biti slučaj, onda možete zaboraviti svoj radiološki nalaz. Zašto? Postoji značajan nesklad između radioloških nalaza i tegoba bolesnika. To znači da možete imati relativno "loš" nalaz na RTG pretrazi a urednu i bezbolnu funkciju i obratno. Stoga ako imate neke tegobe javite se reumatologu na pregled i on će Vam najbolje objasniti sva pitanja u vezi s tim problemom. Postojanje dorzalnog osteofita ( hrvatski- stražnjeg koštanog izdanaka u području kralježnice) može ukazivati na neke buduće probleme u vidu bolova i trnaca u rukama, ali o tome tek nakon pregleda.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog