Fizikalna medicina i rehabilitacija

remisija

Tamara

Bolujem od artritisa. Molm Vas da mi objasnite kako prepoznati da je bolest u remisiji. Da li se to određuje nekim pretragama ili je to stvar subjektivne procjene pacijenta? Hvala.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Tamara!

I iskusni pacijenti mogu procijeniti kada je bolest u remisiji na osnovu općeg osjećanja, broja bolnih i broja otečenih zglobova. Kada je bolest u remisiji moguće je dakle procijeniti na osnovu uvida u samo kliničko stanje bolesnika (gore rečeno) uvida u laboratorijske pretrage( niska sedimentacija, CRP, uz uredne druge laboratorijske parametre), te uvida u funkcionalno stanje bolesnika- njegovo funkcioniranje u svakodnevnim životnim aktivnostima., Podaci o jutarnjoj zakočenosti u minutama i prisutnosti noćnih bolova također pomažu u toj procjeni. Danas postoje točno određeni kriteriji za postizanje remisije , ali oni su prije svega interesantni liječnicima nego bolesnicima.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.fiztijatar-reumatolog