HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

alkoholizam

Nada

Molim Vas da me uputite kako da se pomogne ocu alkoholicaru koji zeli biti anoniman i ne zeli javno traziti pomoc (zbog polozaja).

Marijaši

Pozdrav svima
Tu sam jer ne znam šta da radim.Živim sa alkoholičarem,nevjenčani suprug.Bio je dva mjeseca na lječenju i ima jedva dva tjedna da je kod kuće.Danas sam došla s posla a on je pijan.Ne znam više kako da se postavim,trenutno njega u ovom stanju nije briga

Savjetodavna linija, za djecu

Draga prijateljice Hrabrog telefona,

prije svega, hvala Vam što ste se javili i time iskazali povjerenje Hrabrom telefonu. Samim time što ste se odlučili potražiti pomoć učinili ste važan korak zbog čega Vas želim pohvaliti. Ako sam dobro razumjela, živite s nevjenčanim partnerom koji ima problema s prekomjernom konzumacijom alkohola, bio je dva mjeseca na liječenju, a nakon povratka s liječenja niste primijetili željeni napredak.

Vjerujem da Vam nije lako u situaciji u kojoj se nalazite te da se u svemu tome možete osjećati bespomoćno, uznemireno, ali i ljuto, što je posve prirodno. Želim Vam reći da mi je žao zbog svega što doživljavate i važno mi je da dobijete potrebu pomoć i podršku za sebe.

S obzirom na to da je Hrabri telefon savjetodavna linija za roditelje i djecu te smo prvenstveno usmjereni na pružanje pomoći i podrške vezano za dječji razvoj i dobrobit djece, pitam se imate li djecu i ako da, koliko ona imaju godina. Što se tiče Vašeg odnosa s partnerom i njegove ovisnosti o alkoholu, važno mi je napomenuti kako, nažalost, savjetovatelji Hrabrog telefona nisu educirani za savjetovanje o partnerskim odnosima, ovisnostima i drugim temama vezanim za mentalno zdravlje odraslih osoba. Međutim, stalo mi je do toga da dobijete odgovore na pitanja koja su Vam važna, stoga Vas potičem da se o tome posavjetujete s medicinskim stručnjakom i stručnjakom psihičkog zdravlja. Ovisnost može biti opterećujuća i teška, kako za osobu koja se s njome nosi, tako i za njezine bliske osobe. Iz tog je razloga stručna pomoć, kao što je to liječenje od ovisnosti u sklopu psihijatrijske ustanove, od velike važnosti. S obzirom na to da je Vaš partner već bio na liječenju, potičem Vas na komunikaciju i suradnju sa stručnjacima koji su već uključeni u proces liječenja. Osim toga, pitam se kakvo je ponašanje Vašeg partnera u alkoholiziranom stanju. Važno mi je naglasiti da je svako agresivno i nasilno ponašanje nedopustivo te ako se u nekom trenutku Vi ili neki drugi član Vaše obitelji ne osjećate sigurno uvijek možete nazvati policiju na broj +385 192. Pitam se kako Vam to zvuči.

S obzirom na to da situacija u kojoj se nalazite može i za Vas biti izazovna i preplavljujuća, važno je da nađete pomoć i podršku za sebe. To možete učiniti tako da potražite podršku prijatelja i bliskih osoba, uključite se u neke aktivnosti koje Vas zanimaju, opuštaju i osnažuju. Osim toga, briga o sebi uključuje i podršku u obliku individualnog savjetovanja ili grupa podrške. Pitam se kako Vam to zvuči i jeste li do sada razmišljali o takvim oblicima podrške.

Za kraj, voljela bih Vas još jednom pohvaliti što ste podijelili s nama svoje brige i odlučili potražiti pomoć kada ste za to osjetili potrebu. Ako Vam se jave nova pitanja ili biste voljeli razgovarati s nama o roditeljskim temama ili temama vezanim za dobrobit djece iz Vaše okoline, pozivam Vas da nam se javite na savjetodavnu liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800 koja je besplatna i anonimna, a otvorena je svakim radnim danom od 9 do 20 sati.

Želim Vam puno strpljenja i hrabrosti.

Puno toplih pozdrava šalje Vam,

Vaš Hrabri telefon