HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Nezadovoljan razredom u srednjoj školi

Trebam_pomoć

Prvo što bih volio spomenuti je da nisam zlostavljan ni zanemaren kao što naslov foruma glasi,dapače uvijek sam imao odličnu obitelj koja je uvijek bila tu kad bih je zatrebao.
Upisao sam gimnaziju i zapao sam u ženski razred tj. razred sa samo 6-icom muških...Tu su počeli moji problemi...Naime ja sam htjeo u razredu s nekima biti dobar...Htjeo sam nekoga koga mogu nazvati pravim prijateljem...Muški u razredu mi nepašu...Osječam se puno zrelije od njih...Oni puše,piju pa čak i puše travu...A ja jednostavno nisam takav...Čudno družiti se samo sa ženskima...Mislim da bi bilo i vama i mislim da je prirodno kad je društvo pola jednog a pola drugog spola...
Roditelji mi pričaju kako je to bilo jedno od najljepših vremena u njihovom životu.Ostali su oboje sa nekoliko ljudi prijatelji cijeli život...Ja ne mogu reći da mi je ovo najljepše doba u životu...Ne mogu reći niti da bih volio ostati dobar s nekim iz sadašnjeg razreda...Ne mogu prestati razmišljati kako jedini ja nemam pravog prijatelja...Zašto ja ne mogu biti kao moja sestra koja je dobila razred sa jednakim brojem muških i ženskih koji su normalni i pametni(upoznao sam ih)...Oni piju alkohol ali naravno sa mjerom dok je ovim mojima se glavno napit...Izlaze svaki vikend do normalnih sati(najviše do 23) dok ovi moji budu vanka do 1-2 iza ponoći...Da negovorim da neki iz mog razreda skoro pa imaju spolne odnose...
Ja sam kroz osnovnu imao dosta dobre prijatelje ali koji su se počeli mijenjati u 8 razredu...Kad kažem mijenjati mislim na to da su se krenuli pobnašat kao budale:pušit,pit,drogirat se,skoro pa imat spolne odnose,bit vanka do 1-2...
Molim vas pokušajte mi nekako pomoći jer ja ovako više ne mogu dalje...Da budem iskren razmišljam o samoubojstvu al jedino što me drži na životu je obitelj...
Stvarno ne znam čime sam zaslužio dobit ovakav razred...Zar mi je suđeno da budem nesretan 4 godine koje bi mi
kao trebale bit najljepše u životu?!?!?!

Trebam_pomoć

Zašto mi ne želite pomoći?

Savjetodavna linija, za djecu

Prije svega ti se ispričati na čekanju na odgovor te zahvaliti na iskrenom postu koji si napisao na ovaj forum. Ponekad je bolje malo razmisliti par dana o problemu pa tek onda pokušati naći rješenje i odgovor. Kada sam pročitala tvoj post stekla sam dojam da te cijela situacija u kojoj se nalaziš jako brine i da te čini potištenim, čak do te mjere da razmišljaš i o samoubojstvu, što je jako ozbiljno. Vidim da te trenutna situacija jako uznemirava, a osjećaji koje trenutno doživljavaš su izuzetno snažni. Iskreno vjerujem da je jako teško svaki dan biti u društvu vršnjaka s kojima malo toga zajedničkoga dijeliš osim školskih klupa. Imati bliske osobe koje nazivaš dobrim prijateljima je bitno tijekom cijelog života, posebice u dobi u kojoj se ti nalaziš. Iz pozicije iz koje ti opisuješ svoj problem, vidiš sebe kako si osuđen na 4 godine teških iskustava i doista ti vjerujem kako ti nije lako živjeti s takvim mislima.

Prvo ti imam potrebu reći da suicid nikada nije rješenje za naše probleme. Ti si mlada osoba koja pred sobom ima neizmjerno mnogo mogućnosti i uvjerena sam da te u životu čeka mnogo lijepih iskustava. Naravno da postoje trenuci kada nam je teško, ali onda se treba sa problemom suočiti, a ne bježati o njega i razmišljati o krajnostima, poput suicida. Napisao si da si zadovoljan sa odnosima u svojoj obitelji. Da li si pokušao razgovarati sa njima o situaciji koja te muči? Obitelj, u prvom planu roditelji, su osobe koje žele biti uz svoje dijete, posebno u teškim situacijama, a razgovor sa osobama koje voliš i koje te vole zaista najviše pomaže.
Također, često puno jasnije vidimo kako izgleda neki problem kad se malo odmaknemo od njega. Pa ću te zamoliti da upravo to i učiniš. Pokušaj se zamisliti za 10godina, slobodno si daj mašti na volju i zamisli svoj život onakvim kakav bi želio tada da bude. Možda ćeš tada biti na fakultetu ili već završiti fakultet ili raditi neki posao zbog kojega se osjećaš sretnim. Vjerojatno ćeš imati muške prijatelje, ali iskustvo koje si stekao družeći se sa djevojkama u školi dosta ti je pomoglo u razumijevanju i komunikaciji sa suprotnim spolom. Možda takvo znanje i iskustvo svi tvoji prijatelji nemaju, možda ti čak neki od njih i na simpatičan način zavide na tvom iskustvu…

Ako si doista uspješno zamislio svoj život na ovakav ili sličan način vjerujem da će ti se promijeniti mišljenje o situaciji u kojoj se trenutno nalaziš. Ono što ti želim reći je da u svakoj životnoj situaciji ako ju pogledaš iz nekog drugog ugla možeš pronaći nešto dobro i korisno za sebe. U životu ćeš se još susresti s mnogo situacija koje ti se neće sviđati, ali ako ih doživiš kao izazov i mogućnost da naučiš nešto novo biti će ti puno lakše, možda čak i zabavno!
Osim promjene stava prema problemu, želim te ohrabriti i da nešto konkretno poduzmeš vezano uz to. Ako svoj život pogledaš malo šire, sigurna sam da ćeš vidjeti i druge mogućnosti gdje možeš pronaći to što tražiš. Želim ti obratiti pažnju na to da boravak u razredu ne čini 24 sata u tvojem danu. Razmisli malo gdje još možeš pronaći društvo koje ti odgovara, s kim se dobro osjećaš. Prostor u kojem boravi tvoj razred ima granice, zidove učionice, no pokušaj svoja ograničenja pomaknuti. Spomenuo si da ti se sviđa društvo s kojim tvoja sestra ide u razred, zaista ne vidim prepreku zašto se ne bi mogao s njima družiti. Pod odmorom, poslije škole, a imaš i veliku prednost što je sestra s njima te se preko nje još lakše možeš povezati s nekim. To je samo jedan od prijedloga ako želiš razmišljati na ovaj način koji sam ti predložila sigurna sam da ćeš pronaći još mnogo ideja kako da si uljepšaš iduće 4godine.

Ukoliko ti se ipak teške misli počnu javljati, podsjetit ću te kako ima puno osoba u tvojoj okolini kojima se možeš obratiti. Sam si spomenuo svoje roditelje, zatim sestru. Preporučujem ti da što više razgovaraš sa njima, oni su tvoje najbliže osobe i zaista se možeš osjećati sretnim što takvo bogatstvo imaš. Nemoj zaboraviti da se možeš obratiti i pedagogu u školi te psihologu ukoliko ga škola ima. Uvijek se možeš obratiti i Hrabrom telefonu za razgovor, pomoć i podršku, svakim radnim danom od 9 do 18, linija je besplatna i anonimna.

Sretno!
Hrabri telefon