HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

rezanje

J

Imam problem. Ponekad se režem i, trenutno se suzdržavam da to opet ne napravim. Voljela bih razgovarati s nekim o tome a nemam s kim. Nemojte reći s mamom, tatom, prijateljima, jer ne želim da se zabrinu. Sestrina prijateljica iz škole je to ponekad radila i svi su je gledali svisoka, ogovarali iza leđa da to ''mala glupača radi samo da bi bila u centru pažnje''. Ne želim takve komentare. Svjesna sam da imam problem koji moram riješiti ali ga ne želim podijeliti sa okolinom. Samo bih voljela da mi kažete postoji li nekakav 'Hrabri telefon' za odrasle koji mogu nazvati kad zapadnem u 'krizu'. Ja imam 24 godine i znam da je ovo forum za zlostavljanu i zanemarenu DJECU što ja nisam. Tražila sam nešto na internetu i ova stranica je najbliža mojim očekivanjima. Za nevjerovat, da se čovjek nema kome obratiti... Nadam se da Vam nisam oduzela puno vremena, unaprijed Vam hvala. Ma čak i ako ništa ne kažete, meni je zasad malo lakše.

Marija Krmek, prof.

Draga J,

Ja bih ti najprije htjela čestitati jer si svjesna svog problema i želiš ga riješiti. To je veliki korak, mnogima čak i najteži, stoga mislim da si na pravom putu da se situacija poboljša. Uz to, svaka čast na snazi i hrabrosti što pišeš o svojim bolnim temama, što si se potrudila pronaći na internetu stranice i informacije koje bi ti mogle koristiti. Mislim da je to vrijedno divljenja, jer razgovor o groznim stvarima koje nas muče je strašno težak, ali i jako važan i često može puno pomoći, posebno što time možemo izbaciti gomilu nakupljenih osjećaja. Što se tiče ljudi koji su ogovarali sestrinu prijateljicu, mislim da je žalosno da postoje takvi ljudi koji ne mogu razumjeti tuđu bol i patnju i moj savjet bi ti bio ako možeš da ne obraćaš pažnju na njih. Ali isto tako nisu svi ljudi isti. Možda bi te netko od tvojih prijatelja ili obitelji ugodno iznenadio i pokazao razumjevanje za tvoje poteškoće, kad bi im rekla što te muči. Jer ponekad ako ne podijelimo svoje probleme s drugima ˝uskraćujemo priliku onima koji nas vole, da nas vole dovoljno˝. Ali budući si napisala kako misliš da to nije prikladno rješenje, probat ću ti dati drugačiji savjet.

Kao što sam napisala u jednoj od ranijih poruka na ovom forumu, vrlo često djeca i mladi ljudi poput tebe sami sebe ozljeđuju kada psihička bol postane nepodnošljiva i vrlo jaka. I vjerojatno nanošenjem fizičke ozljede i boli žele umanjiti onu psihičku. I možda u tome uspiju na kratko. Međutim, takva ponašanja su, kao što i sama čini mi se znaš, vrlo opasna i na duge staze nemaju svrhu, te mislim da je važno potražiti stručnu pomoć. Zato smatram da bi bilo nužno da porazgovaraš s nekim psihijatrom ili psihologom o tome. Nisi napisala otkud si pa ne znam koji bi ti grad odgovarao, ali ako si u mogućnosti možeš se javiti u Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba (telefonom na broj 01/ 3457 518) i potražiti dr. Mariju Bačan – ona je voljna saznati malo više o tvojim problemima pa ovisno o tome će te savjetovati ili uputiti dalje gdje bi se mogla javiti. Nadalje, možeš nazvati Plavi telefon – linija pomoći namijenjena svima, radi od 9 do 21 sat, telefon je 01/ 4833-888; ili Centar za krizna stanja i prevenciju suicida 0 – 24h, pri KBC Rebro, ako dolaziš osobno možeš doći do 20h, a pri njemu djeluje i telefon za pomoć osobama u kriznim stanjima: 088 88 00 ili 01/2421-603. Nadam se da ti barem nešto od ovog što sam navela odgovara, a ako ne slobodno ponovno napiši poruku na ovom forumu i ja ću se potruditi saznati još informacija.
Puno te pozdravljam i želim ti puno sreće, snage, hrabrosti i upornosti u novoj godini kako bi riješila sve probleme i osjećala se bolje…