HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Sjeban zivot?

Pozdrav,ne razgovaram s ocem neki 2-3mj...sve je zapocelo s kradom novca od bake(tatine mame) koje je brat ukral...nije priznal odma i otac je sve poredu doma maltretiral(mamu,drugog brata,mene),govoril ruzne rijeci,vozil se za bratom i mamom uglavnom hodal za nama 24/7,prekopal nam je svima stvari i sve moguce,s bratom se tolko posvadal da se brat preselil kod bake(mamine mame) jer nije vise to mogao trpjeti(cak mu je otac rekl da mu na sprovod ne mora doci itd itd)
Svake nedjelje idemo kod bake(mamine mame) i u torbu sam si stavila knjige da se tamo morem uciti i dom sam htjela van nije me pustil jer nije znal sto imam v ruksaku,da nesto skrivam jer necem pokazat,rekl mi je da sam ciganica i te sam ja njemu da je onda on cigan i te mi je rekl ,,šijaka bum ti ftrgeli" (vrata) nakraju sam ja popustila i pokazala mu sto je unutra i rekla da ga nije briga i da bu vidio svoje zbog svojeg ponasanje,zaprijetila sam mu i s policijom jer mi je bilo dosta toga no kod bake sam se smirila i odlucila da nebum policiju mjesala,izmedu toga je jos bilo sve i svasta al ne tak strasno,jucer smo opet isli k baki i opet sam si ja stavila stvari v torbu i ka mi nebude kopal uzela ju v kupaonu(jer sam se isla sminkat) i dosel je pam za menom i uzel torbu,ja sam mu ju uzela s ruki i rekla malo glasnije nek ostavi moje stvari na miru i te se on pocel derat kaj se deres na mene ka ti nem toga jezika drezal i htio me udarit jos sam mu rekla no daj ajde daj i te smo otisli kod bake,ja sam se razgovarala o tome svemu s tim drugim bratom da ga ocem prijavit al mi je on rekl da bu sam losije to za mene jer je to hrv i nedu ga zaprli v zatvor il nes slicno i te bu mi radil jos vece probleme...neznam kaj da radim...moze savjet

Savjetodavna linija, za djecu

Draga prijateljice Hrabrog telefona,
na početku ti želim zahvaliti što si se odlučila javiti i podijeliti s nama ono što te muči te tako iskazala povjerenje Hrabrom telefonu. Također te želim pohvaliti što si skupila hrabrosti potražiti pomoć, znam da takav korak ponekad nije nimalo lak. To mi daje dojam da si zrela i spremna zauzeti se za sebe kada je to potrebno. S obzirom na to da ne znam koliko imaš godina, pretpostavit ću da si dijete i tako ti pisati. Rastužile su me situacije koje opisuješ i shvaćam da se trenutno nalaziš u nedoumici te se pitaš što učiniti.
Ako sam te dobro razumjela, s ocem ne razgovaraš već dva do tri mjeseca. Govoriš kako je sve počelo krađom bakinih novaca, nakon čega je otac tebi i ukućanima počeo govoriti ružne stvari i zadirati u vašu intimu. Navodiš i svađu između brata i oca nakon koje brat seli kod bake. Opisuješ situacije u kojima ti otac ne dopušta da ideš k baki, vrijeđa te i želi te udariti, a ti si se pokušavaš braniti. Očeva ponašanja koja si opisala zvuče ozbiljno i nikako se ne bi smjela događati. Čini mi se kako u tim situacijama osjećaš ljutnju, a možda i osjećaje straha, brige, srama i bespomoćnosti. Kažeš kako si o svemu već pričala s bratom. Drago mi je čuti da imaš nekoga s kime možeš pričati o svojim problemima i podijeliti svoje brige. Razgovor s bliskim osobama može nam pomoći da se osjećamo sigurnije i pružiti nam podršku. Ako sam dobro razumjela, nakon svega nisi sigurna što trebaš učiniti, tako da si odlučila javiti se nama i zatražiti savjet.
Voljela bih ti reći da se ponašanja koje opisuješ ne bi trebala nikome događati i da nitko ne zaslužuje da ga se vrijeđa ni da mu prijeti na bilo koji način. Svađe između roditelja i djece dio su odrastanja, ali čini mi se da situacije koje opisuješ prelaze granice uobičajenih sukoba. Vidim da si i sama prepoznala kako se ovakva ponašanja ne bi trebala tolerirati, a zbog toga te želim još jednom pohvaliti. To mi govori da si djevojka koja zna kada nešto nije u redu i koja je spremna potražiti pomoć kad joj je ona potrebna. Nažalost, i ljudi koji su nam bliski, poput roditelja, ponekad ne reagiraju na ispravan način te nas svojim ponašanjem mogu povrijediti i nanijeti nam bol. Tada je često i njima potrebna pomoć. Neka ponašanja koja si nam opisala nazivamo emocionalnim zlostavljanjem pa ti želim reći nešto više o tome. Ako netko viče na tebe, vrijeđa te, prijeti ili čini da se osjećaš neugodno u vezi same sebe, to ponašanje nazivamo emocionalnim zlostavljanjem. Ponekad se može dogoditi da djeca učine nešto što se roditeljima neće svidjeti kad to saznaju, poput krađe novaca za koju navodiš da je odgovoran tvoj brat. Priznati roditeljima tako nešto nije jednostavno i lako, međutim važno je da znaš kako su neke reakcije i ponašanja tvojih roditelja u redu i prihvatljiva, a neka to nisu. Nije prihvatljivo da roditelji na tebe viču, omalovažavaju nazivajući te pogrdnim imenima ili ti zabrane izlazak iz sobe i uskrate druženje s ukućanima ili prijateljima. Važno mi je da znaš da nisi kriva za ovo što ti se događa te da je razumljivo ako se osjećaš ljutito, bijesno i želiš uzvratiti istom mjerom. Isto tako, želim da znaš kako postoje načini na koje možeš reagirati kako bi se nešto u ovoj situaciji promijenilo.
Jedan od mogućih načina suočavanja s ovim problemom je da razgovaraš o tome s nekom odraslom osobom u koju imaš povjerenja. Spomenula si mamu i baku. Pitam se znaju li one za situacije koje ti se događaju i što misliš kako bi reagirale kad bi im se povjerila. Napisala si da si razgovarala s bratom, no nisam sigurna je li on isto tinejdžer ili je već punoljetan, a važno je da to bude odrasla osoba. Osim mami i baki, možeš se povjeriti i nekoj osobi koja radi u tvojoj školi. Primjerice, to mogu biti školski psiholog ili pedagog, kao i razrednik ili učitelj. Odrasle osobe u tvojoj okolini odgovorne su pomoći ti da se osjećaš sigurno. Spomenula si kako si i sama razmišljala o prijavi ovog problema nekome te si spomenula i policiju. Želim ti reći kako ti odrasle osobe mogu pomoći obavijestiti Centar za socijalnu skrb koji se nalazi blizu tvog mjesta stanovanja. Centar za socijalnu skrb je ustanova u kojoj rade ljudi čiji je zadatak da pomažu djeci i odraslima koji imaju neki problem. Nakon što Centar dobije obavijest, njegovi djelatnici će posjetiti tvoj dom u roku od 15 dana, te bi tada trebali pojedinačno razgovarati sa svakim članom obitelji. Nakon što procijene situaciju, odredit će mjere potrebne za zaštitu svih ukućana. Te mjere mogu biti edukacije, uključivanje obitelji u savjetovanje, te bilo što za što misle da bi moglo popraviti situaciju. Obavijest centru može se poslati i anonimno te je može poslati i Hrabri telefon. Ako obavijest šalje Hrabri telefon potrebne su nam dodatne informacije, kao što su tvoje ime, prezime i tvoja točna adresa. Cilj obavještavanja Centra nije da tata ode u zatvor, kao što ti je brat spominjao, već da vas dvoje dobijete pomoć i da tati netko naloži da mora promijeniti svoje ponašanje i da mu pomogne u tome, a isto tako i da spriječi da vas dalje ugrožava. Potičem te da razgovaraš s nekom odraslom osobom te da im kažeš kako se osjećaš zbog ove situacije. S obzirom na to da si ti već pokazala inicijativu, hrabrost i zrelost upitom koji si nam poslala, čini mi se da imaš sposobnost podijeliti to s nekim odraslim tko ti može pomoći. Također, ako te netko napadne, udari ili učini da se osjećaš trenutno ugroženom, možeš odmah pozvati policiju na broj 192.
Vjerujem da ti se može činiti kako nema izlaza iz ove situacije i kako se bojiš da tvoji postupci dodatno ne pogoršaju situaciju, međutim želim da znaš kako emocionalno zlostavljanje često ostavlja teške posljedice i ožiljke kojih ponekad nismo ni svjesni, te je zbog toga izrazito važno da svoje probleme podijeliš s nekim tko će ti moći pomoći.
Pozivam te da nam se ponovno javiš i kažeš nešto više o ovoj situaciji, odnosno jesi li s nekim razgovarala te kako je prošlo. Uvijek se možeš javiti i na našu liniju Hrabrog telefona za djecu na broj 116 111 koja je otvorena svakim radnim danom od 9 do 20 sati. Javit će ti se savjetovatelji koji će te rado saslušati, odgovoriti na pitanja koje budeš imala i pružiti ti podršku koja ti treba. Možeš nam se i ponovno javiti na e-mail ili na chat koji je otvoren svakim radnim danom od 15 do 19 sati.
Još jednom ti zahvaljujem na ukazanom povjerenju, želim ti puno snage, hrabrosti i strpljenja. Želim da znaš da u ovome nisi sama i da je Hrabri telefon uvijek tu kada ga zatrebaš te da ćemo te ovdje uvijek spremno saslušati.
Puno toplih i hrabrih pozdrava ti šalje,
tvoj Hrabri telefon.