HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

ZANEMARENO DIJETE

MAJA

OD PRIJATELJICE SAM SAZNALA ZA JEDNO 10-MJESECNO DIJETE KOJE JE OD RODENJA ZANEMARIVANO.SADA JE TO DIJETE KOD BAKE I DEDE (S TATINE STRANE-napomena :RODITELJI NISU VJENCANI , ZIVE ODVOJENO ) VEC TRI TJEDNA-MAJKA NIJE NITI JEDNOM DOSLA,SAMO JE PAR PUTA NAZVALA TELEFONSKI. BAKA I DEDA SU SANIRALI JAKE RANE NA KOZI GUZE,A DIJETE JOS IMA NEKAKAV OSIP PO CIJELOM TIJELU KOJI GA JAKO SVRBI.IMA PO NEKOLIKO STOLICA U SAMO SAT VREMENA (MISILIM DA BI KOD 10-MJ. DJETETA STOLICA TREBALA BITI REGULIRANIJA-BAKA I DEDA MISLE DA JE DIJETE MOZDA NA NESTO ALERGICNO - napomena- dijete nije bilo na nikakvim takvim pretragama,cak nije ni redovno vođeno na kontrole). JOS UZ SVE TO ,DIJETE JE MLITAVO NE PODIZE SE NITI POKAZUJE INTERES ZA PUZANJEM - ONO JE BUCMASTO,ALI IZGLEDA DA JE PO CIJELE DANE BILO POSJEDNUTO -MOZDA U SJEDALICI ILI KOLICIMA. Ispricavam se sto sam otisla toliko u duzinu i sirinu (iako toga ima jos),ali smo jako ogorceni i ljuti - i interesira me sto sad poduzeti-da li prijaviti centru za soc. rad-što ce oni poduzeti i da li ce nesto poduzeti.

MAJA

Zahvaljujem vam od sveg srca na odgovoru.To što nisam dobila nikakav odgovor samo pokazuje koliko je našim ljudima stalo do naše dječice , koliko se svi samo razbacuju silnim "brižnim" riječima.Ja sam imala prilike se uvjeriti u rad našeg socijalnog-tamo gdje su potrebni ih nikad nema, a gdje su najmanje potrebni se guraju i rade probleme. ZATO JOŠ JEDNOM,HVALA VAM U IME MALOG MATIJE ,KOJI SAD VEĆ 4. TJEDAN NIJE VIDIO SVOJU NEZAINTERESIRANU MAJKU!

Ana

Draga Maja, vidim da ste jako ljuti i uzrujani, što je razumljivo obzirom na zaista tužnu priču malolg Matije. Ovo je dijete čini se imalo tu nesreću da je donešeno na svijet od strane nespremnih i nebrižnih roditelja, koji mu ne znaju pokazati ljubav i brigu. Ono što je apsolutno prva i najvažnija stvar u sličnim slučajevima jest obavijestiti nadležni Centar za socijalnu skrb - socijalni radnik će kontaktirati majku i oca, uputiti ih i educirati, a ako se utvrdi da ni to ne pomaže uvesti nadzor nad roditeljskom skrbi. Sljedeći korak (ako nadzor nema uspjeha) jest oduzimanje roditeljske skrbi, i dodijeljivanje djeteta drugim skrbnicima (npr. baki i djedu) ili smiještanje u dječji dom. Možemo se samo nadati da će intervencija uspijeti kod barem jednog roditelja, kako bi dijete dobilo potrebnu ljubav, jer mnoge roditelje treba tek prvo naučiti kako da budu roditelji, i pružaju svojoj djeci ono što im je potrebno.
Ako biste se ipak željeli prvo posavjetovati sa stručnjakom osobno prije nego što obavijestite Centar, nazovite Hrabri telefon na 01 4826 051, svakim radnim danom od 9 do 18h. Hrabri telefon može također obavijestiti Centar.
Ovo su osnovne informacije, a ako Vas još nešto zanima, molimo Vas pišite. Srdačan pozdrav!

marina

Na žalost, Centar za socijalnu skrb uopće ne obavlja svoj posao kako bi trebao i slažem se s konstatacijom da, kad ih trebaš- nema ih a kad nisu potrebni -miješaju se.
Kad sam razgovarala s djelatnicima jednog Centra u Zagrebu, vezano uz problem meni bliske osobe, njihov odgovor(pravnika i psihologa) bio je, citiram "kud bismo mi došli kad bismo se posvetili svakom slučaju" ili "majka vrši pritisak na nas da dijete ne smije viđati oca" te stoga donosi stvarno neizvršivu odluku o kontaktima oca s djetetom (obzirom su odnosi između roditelja narušeni, a određeno je viđenje oca s djetetom u stanu majčine obitelji) postoji patološka povezanost majke mldb djeteta s njezinim ocem, koju on pokazuje i prema unuci te je u nekoliko navrata ocu djeteta rekao "djete je više moje nego tvoje" a sve te i druge relevantne činjenice Centar uopće nije utvrdio.
Napominjem da je otac mldb djeteta odrastao u sređenoj građanskoj obitelji, i da u postupku posredovanja nije konstatirana niti jedna činjenica koja bi bila prepreka za redovno kontaktiranje oca s djetetom (tj. jedina "prepreka" je majčin kapric a Centar to tolerira i ide linijom manjeg otpora).
Smatrala sam da je postupak posredovanja koji prethodi razvodu braka bračnih drugova s maloljetnim djetetom određen upravo u interesu djeteta, no u praksi to funkcionira drukčije, na žalost, na štetu djeteta.

Vlatko

Centar za socijalnu skrb je vjerojatno kao i sve druge drzavne institucije pun ljudi koji tamo rade samo da zarade novac. To je danas na zalost uobicajeno. Smatram da je jedini ispravan odgovor na to stanje direktna akcija osoba koje vide problem, dakle volontiranje.

anita

Iz iskustva meni bliskih ljudi, kućnih prijatelja, mogu, s potpunom odgovornošću, reči, da Centar za socijalnu skrb, svoj posao i obveze obavlja traljavo bez imalo savjesti, te u tom svom poslu (osobito kada su u pitanju malodobna djeca) najmanju brigu posvećuju tom jadnom djetetu. Ako se radi, primjerice o rastavi braka, te određivanja skrbništva nad malodobnom djecom, u trenutku kad zakažu roditelji i njihova briga i ljubav, te dijete postane oružje kojim se jedan supružnik sveti drugome, trebao bi Centar učiniti sve da zaštiti dijete od toga, te to shvatiti i preuzeti kao osnovnu i jedinu brigu. No, tu i Centar sustavno zakazuje. Ako zakažu oba roditelja, neka dijete ide nekome trećem tko će mu dati ono najpotrebnije - ljubav. A vjerujem da još ima takvih ljudi.Majka sam trogodišnjeg djeteta, te smatram da mogu reči, da svi pravni akti i zakoni našega sabora, koje djelatnice Centra guraju pod nos, recimo roditeljima, te se na njih pozivaju, ponajviše prilikom vlastitih propusta, ne mogu niti nikada neće ama baš ništa značiti niti pridonjeti zdravom razvoju djeteta iz problematičnih obitelji. U opseg posla Centara za socijalnu skrb trebalo bi, prije svega uključiti ljudskost, a ne samo sjedenje u foteljama, sigurnost posla i čekanje mirovine. I sve dok ta radna mjesta ne zauzmu adekvatni ljudi koji nisu škrti davati sebe za dobrobit te djece, sve više će biti javnog ili pritajenog zlostavljanja djece. A žalosno je da baš Centar voli prvi oprati ruke od tih problema.

boris

Socijalne sluzbe treba ukinuti jer ne rade svoj posao, a svojim radom unistavaju odnose izmedju roditelja.
Ja sam u postupku razvoda i zena mi je samostalno branila 4 mjeseca kontakte a onda sam dobio zabranu vidjenja.
Nije promijenila adresu stanovanja,majka joj je ostavila stari stan,sebi kupila 3 kata ispod a kad sam uredio potkrovlje obiteljske kuce onda nije htjela doci vec je rekla pobri se za sebe,ja imam stan auto i dijete, za treci rodjendan me nije pozvala pa sam poklone dao sa policijom na pragu zgrade, a za bozic sam poklone ostavio na policiji a 7. rodjendan nisam vidio sina.
Prava oceva i muskaraca su ravna nuli a zene rade sto hoce a jos im na ruku idu soc.sluzbe koje ne rade svoj posao a pod izlikom sve u intersu djece. itd....
jos malo pa ce to biti u javnosti a i predao sam dokumntaciju na latinicu, napominjem da nisam nikad udario ni zenu i djecu i jos uvijek mi je bila prva i jedina,06.08 ce biti 8 godina braka i 2 godine sto je otisla, a imam sina od 3 i 7 godina a od 07.11.2003 sam ih vidio sve skupa jedamput 2 minute, 4 mjeseca nije bilo rjesenja a sud u sesvetama je bio mjesno nenadlezan.
sve u svemu ispovracao sam toliko zuci i krvi i jedva cekam da odem iz ove zemlje i zaboravim sve .

marin

Ona je podnjela rastavu braka,imam kcer 5. god. i sina 6. god.Da li imam pravo na skrb djeteta,zena je ostala zivjeti sa svojima i nije htjela meni u kucu.

josipa

Dragi gospodine nemate pravo na dijete jer u ovoj državai prava očeva su minimalizirana jer centar za socijalnu skrb ide linijom lakšeg otpora . Dakle majka može raditi što hoće , može zanemarivati i uništiti djete ali centar neće poduzeti baš ništa jer ako ništa ne rade nemaju niti odgovornosti . Njihovo je da podignu plaću svaki mjesec i redovno popiju kavu . Znam što govorim ,i razumijem vas iako sam žena i majka