HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

seksualno zlostavljanje mentalno retardiranog djeteta

Mirela

Poštovani!
Radim u školi za mentalno retardiranu djecu. Jedan od mojih učenika je seksualno zlostavljan od nevjenčanog supruga njegove majke.Škola je to prijavila Centru za socijaloni rad,a oni policiji. Dijete je pozvano na razgovor gdje je ispričalo vrlo potresnu priču.Interesira me koliko je vremena potrebno da dođe do suđenja toj osobi? Da li će dijete ispitivati sudski vještak za to područje pošto se radi o mentalno retardiranom djetetu? Da li to treba posebno zatražiti ili....Ima li dijete pravo da svjedoči bez prisustva optuženog? Naime,bojim se da ukoliko sve navedeno nije moguće osigurati neće biti ništa od svega.
Toliko za sada.Imam još mnogo pitanja u vezi mog ophođenja s djetetom
ali o tome drugom prilikom(da ne davim previše)
Pozdrav Mirela

Hrabri telefon

Draga Mirela,
Prije svega, pružamo podršku reakciji Vaše škole, koja je vrlo pohvalna i Vašem profesionalnom pristupu i želji da više saznate! Nažalost, vrlo je teško procijeniti koliko će vremena biti potrebno da dođe do suđenja. Mi smo u našoj praksi imali različita iskustva- ponekad se radilo o mjesecima, a ponekad i do godinu dana ili dvije vremena. Još uvijek kod nas nije postignut konsenzus (kao npr. i Sloveniji i nekim drugim državama) o tome da se takvim slučajevima daje prioritet u brzini suđenja.
Što se tiče samog suđenja, preporuča se da dijete ispituje sudski vještak, stručnjak za navedeno područje, što određuje sudac. Ovo u praksi uglavnom dobro funkcionira, a ujedno preporučamo da odvjetnik i majka djeteta kontaktiraju suca u vezi ovog te da traže da dijete svjedoči bez prisustva optuženog, na što dijete ima pravo. Također bi bilo poželjno, u svrhu smanjenja anksioznosti djeteta, da stručna osoba ili osoba kojoj dijete vjeruje provede neko vrijeme s djetetom u sudnici, izvan vremena rasprave i pokuša priviknuti dijete na takvo okruženje i na činjenicu da će davati iskaz.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja, molimo Vas da nam se opet javite, pozdrav.

Mirela

Zahvaljujem na odgovoru.Na žalost, priča je nešto kompliciranija no što sam navela u prvom javljanju.Naime majka(i sama mentalno retardirana)negira da je bilo seksualnog zlostavljanja,iako je u razgovoru s policijom priznala da je znala što se događa.Međutim nama(školi) strašno zamjera što smo to pokrenuli i ne želi kontaktirati s nama.S obzirom da ona neće angažirati odvjetnika da li se on dodjeljuje po službenoj dužnosti ili...? Možemo li mi kao ustanova zatražiti od suca da dijete ispituje sudski vještak i da svjedoči bez prisustva optuženog?
Što se djeteta tiče ono je smješteno u dom i odlazi (1 puta tjedno) u Savjetovalište za zlostavljanu djecu. Kolegica koja radi s njim kaže da je
i njoj ponovio priču sa identičnim detaljima,kao i nama. Dakle,dijete je sposobno ispričati isto i na sudu,ali nema fizičkih dokaza.Naime mi smo to saznali kada je optuženi bio već 6 mjeseci u zatvoru zbog krađe(izlazi za koji dan).Znači da na sudu postoji samo iskaz djeteta i možda majke s obzirom da će optuženi kada izađe utjecati na nju da ne svjedoči.Ima li osnove za optužbu? Možemo li mi još nešto učiniti da ta osoba napokon dobije zasluženu kaznu?
Oprostite ako sam pretjerala s pitanjima ,ali doista nam je stalo da se to riješi na najpošteniji način.
Pozdrav Mirela

hrabri telefon

Draga Mirela, drago nam je da postoje osobe poput Vas koje se zalažu da se djeci pomogne, a ovakvi slučajevi riješe na najpošteniji način. Ono što je vrlo bitno u ovakvim slučajevima jest suradnja između stručnjaka uključenih u čitav proces, tj. multidisciplinarni pristup. S obzirom na to, smatramo da je vrlo važno kontaktirati Policijsku upravu (zagrebačku, ako ste iz Zagreba), tj. ODJEL ZA SUZBIJANJE MALOLJETNIČKE DELINKVENCIJE (u Heinzelovoj u Zagrebu), gdje postoje stručnjaci educirani specifično za ovu problematiku, koji Vam mogu dati još detaljnije informacije. Osim toga, dobro je da Vi, kao stručna osoba uključena u čitav slučaj, održavate kontakt sa SUCEM koji radi na slučaju, SUDOM ZA MLEDEŽ, kao i s državnim odvjetništvom. Što se tiče dodjele odvjetnika, ponekad sud dodijeli odvjetnika po službenoj dužnosti, ali obzirom da to nije pravilo, preporučamo da se detaljnije raspitate kod suca.
Također bi bilo dobro da dijete stručno obradi i pregleda (ukoliko već nije) stručnjak mentalnog zdravlja (psiholog ili psihijatar, educiran za slučajeve zlostavljanja), kako bi se procijenilo funkcioniranje djeteta i vjerodostojnost iskaza.
Kod seksualnog zlostavljanja ne nađe se uvijek pozitivan ginekološki nalaz (samo u 30-40% slučajeva), bilo zato što nije došlo do penetracije (a dijete je ipak seksualno zlostavljano), bilo zbog vremena koje prođe od zlostavljanja do pregleda te je stoga važan dobro vođen intervju s djetetom ,tj. psihologijska obrada djeteta.

Lidija

Majka sam djeteta s mentalnom retardacijom i podrzavam sve vase napore da pomognete u rjesavanju situacije i da pomognete zlostavljanome djetetu i sprijecite daljnje zlostavljanje.

Samo jedna opaska, vi ipak radite u skoli s tom djecom. Voljela bih cuti da govorite djeca (ili osobe) s mentalnom retardacijom, a ne mentalno retardirani. Naime, oni su u prvom redu osobe i djeca, a tek kao takvi imaju ili nemaju mentalnu retardaciju.

nedzad

Prvi put sam na ovome forumu i vjerujte najezio sam se sta sam svasta strasnog i srceparajuceg citao. svaki moj komentar je suvisan, a ne znam dati savjet jer stvarno sam neupucen u sve to. zalosno je kakvi smo ljudi i sta sve ima, ali sreca ima i dobrih ljudi kao vi !!!

mihaela

trebali bi mi poslat istraživane vezano za korištenje psihotretmana na zlostavljače tj. koloko često nakon zatvorske kazne u kojoj je bio uključen psihotretman su zlostavljači ponavljali zlostavljanje i takve stvari vezane uz učinak psihotretmana na zlostavljača....po mogućnosti do srijede.... teta goga će jamčit za mene samo ju pitajeta za mihaelu...hvala i pusa...sretno ....

p.s. MOLIM ODGOVOR

antonia

idem u MIOC u Splitu, 1. razred. Moj razred nije bas najnormalniji, da se tako izrazim. ima 10 cura od kojih 7 pusi, pije itd. A ove mozemo svrstati medu normalne. Muski u razredu su stvarno svakakvi. ima onih normalnih koji bi stvarno svakome pomoglai ali zele biti netko i nesto pa se prilagodavaju pravilima razreda koja nisu bas nesto. ima onih koji se ponasaju kao da ih kuci drze na lancu pa se u skoli izivljavaju. Ali sve u svemu imamo i ˝crnu ovcu˝. To je jedan decko iz Solina. Otac mu je prije 5 god poginuo u automobilskoj nesreci i zivi sa majkom, koja nije bas nesto. Kada malo zakasni kuci ona ga izvrijeda, i zabrani mu na kompjuter.. ali problem je sta je on ok, ali je malo cudan, ne zna kad treba stat, i zato ga cili razred zaj. guraju ga, podmecu mu noge, uglavnom on dobije asa zbog nereda, a nikada nije kriv, ponasaju se kao da je vrec kumpira. ja ne znam da li nastavnici to vide pa ne zele nista poduzeti ili sta? ali molim vas napisite bilo sta..

hvala

kristijan

Poštovani!
Imam 15 god i veceras sam zlostavljan od djece svojih vrsnjaka.
Tukli su me bez razloga i bili su jako vulgarni.
Recite mi molim Vas, da li se radi toga isplati zvati policija?
Hvala

maja

pa... sama sam bila seksualno zlostavljana, ali nikada zapravo nisam dobila adekvatnu pomoc... no to sada nije vazno, barem ne u ovom trenutku. razlog zbog kojeg sam nabasala na ovaj forum je taj što se sad bavim nekim drugim stvarima, i trebala bih neke podatke, pa bih vas molila da mi što prije javite odgovre. zanima me koliko u hrvatskoj ima klinika za seksualno zlostavljanu djecu i gdje se nalaze.
unaprijed hvala