Kardijalna kirurgija

Bol u prsima

Zabrinuta

Mom ocu je prije 16 godina ugrađen pacemaker. Sada ima 66 godina.Lani su mu prvi put promijenjene baterije. Uglavnom je sve bilo u redu, ali zadnje vrijeme se tuži na jake bolove u prsima koje osjeća non-stop što ga izluđuje jer ne može ni spavati po noći. Prije 3 mjeseca mu je ugrađen i 1 stent. Doktori mu mijenjaju lijekove i terapiju-jer ima vrtoglavice i nizak tlak- ali njega i dalje stalno pritišće i boli u prsima. Možete li mi reči koji sve razlozi mogu biti i da li je to nešto s čim se mora pomiriti ili ima neke nade da ta bol ipak prođe?Voli šetati ali se jako umara.Da li je korisnije mirovanje ili aktivnost u takvom njegovu stanju?

doc. dr. sc. Darko Anić

Vas otac treba sto prije posjetiti kardiologa radi pregleda i osnovnih kardioloskih pretraga (laboratorijski nalazi, EKG, RTG srca i pluca, ergometrija). U slucaju indikacije od strane specijaliste kardiologa u obzir dolazi UZV srca, te eventualna koronarografija (invazivna pretraga).
Ovisno o rezultatima nalaza odredit ce se potrebna terapija i rezim zivota.