Kardijalna kirurgija

prevencija

Toni

Imam 22 godine i spoznaju da mi otac ima problema sa srcem,te da su mi i djed i baka umrli baš od toga. Stoga vas želim pitati dali ja već sad mogu počet utjecati na genetsku odluku!!?? HVALA

dr. sc. Darko Anić

Izjegavajte rizične faktore koji mogu dovesti do bolesti srca, tj. napustite eventualno loše stečene navike. Kontrolirajte masnoće i kolesterol u krvi, umjereno i zdravo jedite, bavite se tjelesnom aktivnošću, ne pušite i ne konzumirajte alkohol (u većim količinama), kontrolirajte krvni tlak i šećer u krvi.
U obitelji se ne prenose samo geni, već i navike (one loše u ogromnoj mjeri utječu na probleme sa srcem) - a loše navike možemo mijenjati.