Kardijalna kirurgija

prolaps mitralne valvule

Dina

Poštovani,
Imam 27 godine i zbog promjena na EKG-u napravila sam ultrazvuk srca (color Doppler).
Nađena je insuficijencija mitralne valvule, odnosno Sy. Barlow, no bez hemodinamskih poremećaja. Napominjem da nikada nisam imala neke zamijetnije simptome. Liječnik mi je rekao da se ne trebam zabrinjavati i da na kontrolu dođem za 4-5 godina.
Zanima me koliko se često moram kontrolirati, UZV te EKG, te još važnije da li je moja dijagnoza indikacija za carski rez jednom kad ostanem u drugom stanju.
Unaprije hvala.

dr. sc. Darko Anić

Prolaps mitralnog zalistka, a bez ikakvih hemodinamskih poremećaja, odnosno Sy.Barlow često se nađe kao slučajni nalaz pri rutinskom pregledu. Kao što sami navodite, obično, osim povremenih ekstrasistola, odnosno "preskakanja" srca, nema nikakvih simptoma. Vaš vam je liječnik dobro odgovorio što se tiče kontrolnog pregleda. Ako budete osjećali češće preskakivanje srca, jasno da ćete se javiti na kontrolu ranije. Što se tiče trudnoće i poroda, prolaps mitralnog zalistka nije indikacija za carski rez.