Kardijalna kirurgija

probadanje

Goran

Imam 24 godine, i prije desetak godina povremeno sam osjecao "lagano probadanje" kod srca i nakon pretraga (EKG...) lijecnici su rekli da je rijec "stezanju misica" prilikom rasta i da nije rijec o bolesti, odnosno da nema nepravilnosti u radu srca. Nije mi propisana terapija. Danas mi se jos povremeno, jako rijetko javlja "probadanje" koje se gotovo ni ne osjeca. Buduci da bih zelio obaviti operaciju korekcije nosa, zanima me da li je gore navedeno kontraindikacija i u slučaju da se na EKG-u ne pokažu "smetnje" u radu srca ? I da li se preporuča opća ili lokalna anestezija. Hvala.

dr. sc. Darko Anić

"Probadanje srca" i osjećaj "preskakanja srca" relativno su česti simptomi u adolescentnoj dobi, i u većini slučajeva ne zahtjevaju liječenje. Uvijek se je dobro povremeno prekontrolirati, da se izbjegne eventualno pogoršanje stanja. Što se tiče vašeg operativnog zahvata, običeno se prije svakog zahvata bolesnika pošalje na pregled interniste, koji odluči da li postoji kontraindikacija za zahvat. Odluku o općoj ili lokalnoj anesteziji donosi anesteziolog u konzultaciji s kirurgom.

Napominjem da sam ja kirurg, a vaše se pitanje u potpunosti odnosi na internistički pregled, pa molim da se za detaljnije informacije javite internisti-kardiologu.