Kardijalna kirurgija

rekonvalescencija

Antun

Imam 65 god.,visina-1,82m, težina-110 kg.Prije mjesec dana hospitaliziran sam radi koronarografije kojom je nađena okluzija proksimalne RCA s kolateraliziranom PD.Značajne stenoze srednjeg segmenta LAD i proksimalnog segmenta Cx.Subokluzivna stenoza srednje CX.Učinjen je perkutani intervencijski koronarni zahvat-uspješna PTCA proksimalne i srednje CX s postavljanjem dva stenta, jedan u srednji segment LCX, a drugi u proksimalni segment LCX, uz optimalan završni rezultat na mjestu intervencije.Zahvat bez komplikacija.
Preporučena terapija:Atenolol 25mg, Andol 100mg, Lipex 20mg uvečer,uz dijetu sa smanjenim unosom masnoća životinjskog podrijetla, Tagren 2 x 250mg kroz mjesec dana.Za tri mjeseca lipidogram,ALT; AST; CK i kardiološka kontrola.Za 6 mjeseci predviđena rekoronarografija s Cx/PTCA LAD.

Molim vas za savjet:Kako se ponašati kao rekonvalescent,smijem li se baviti fizičkim aktivnostima kao npr. šetnja (koliko dnevno), rad u vrtu, dizanje tereta (do koliko kg), kako planski smršaviti.HVALA.

Prilog:Nalaz krvnih pretraga i urina
SE 28, E 4.32, Hb 135, Htc 0.386, T 174, L 6.9, eo.1,seg.79, ly 15,mo.5,PV 1.11,APTV 26.3,fibrinogen 4.5, urin: proteini 0, u sedimentu E 0-2, L 0-2, GUK 9.3, bilirubin 19, kreatinin 95, K 4.4, Na 141, AF 65, AST 75, ALT 98 GGT 74, CK 186, LD 447, Kolesterol ukupni 7.7, Hdl 1.4, LDL 3.5, trigliceridi 4.17.

REZULTAT: prije nakon
Stenoza % 95% 0 %

Uspješna PTCA proksimalne i srednje Cx s postavljanjem 2 stenta.

dr. sc. Darko Anić

Sve detalje o režimu života nakon kardiološkog zahvata trebali bi dobiti od nadleznog lijecnika i interniste. Korisna je umjerena tjelesna aktivnost, i u vašem slucaju redukcijska dijeta. Vas lijecnik Vam moze dati popis namirnica koje se preporucaju za kardioloske bolesnike, kao i one koje su zabranjene.