Kardijalna kirurgija

srcani sum

Ivana

Mojoj desetogodisnjoj djevojcici otkriven je sum srca slucajno kad je bila na lijecenju zbog infektivne upale bubrega. Pise u otpusnom pismu: sistolicki sum int. 3/6 int. s PM nad Erbom. Kod otpusta sistolicki sum
s PM nad Erbom i sirenjem u lijevu aksilu intenziteta 2/6. Djevojcica se
ponekad tuzi na stezanje srca u lijevoj strani. Kakvo je lijecenje toga,
je li moze vjezbati na tjelesnom odgoju u skoli?
Molim za savjet.

Dr.sc. Darko Anić

Kod djece se sumovi na srcu otkrivaju slucajno, tijekom sistematskih pregleda i obicno su benigni, odnosno ne zahtjevaju nikakvo lijecenje. S obzirom da je intenzitet suma vaseg djeteta relativno glasan (3/6) savjetujem da posjetite pdijatrijskog kardiologa, odnosno liječnika specijalistu za djecje srcane bolesti. On moze uciniti i ultrazvuk srca, na kojem se moze vidjeti da li postoji organski razlog za postojanje suma, ili je on slucajni nalaz. Nakog postavljanja dijagnoze moze se odgovoriti na vasa pitanja o lijecenju i tjelesnom odgoju.

Mislav

Zanima me da li je šum iznad abdominalne aorte opasan(u kojoj mjeri) i kako se liječi.
Hvala!