Nefrologija

focal glomerula nefritis

Ljiljana

molim da mi odgovorite kakva je to bolest da li se moze lijeciti i na koji nacin sta se preporucuje vezano za ovu dijagnozu po pitanju ishrane fizickog napora konzumiranja tekucine da li treba piti mnogo malo ili normalno kao i prije.
Da li je moguce da me bole noge u butinama kukovima umor i opce stanje slabosti.
Osim toga zelim reci da dijagnoza koju sam napisala je rezultat uradjene biopsije, trenutno me pored navedenih tegoba muc otekline na nogama i ujutro otekline ruku i lica koje tokom dana splasnu
colesterol 36o
povecana kolicina bjelacevina u urinu
trenutno cekam rezultate jos nekih dodatnih analiza krvi i urina
ako su pitanja malo konfuzno postavljena izvinjavam se i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

prof. dr. Petar Kes

Upit: glomerulonefritis
Poštovana,
molim Vas da točno prepišete dijagnozu i po mogućnosti opis preparata.
Potrebna je potpuna analiza histološkog nalaza: svjetlosni, imunofluorescentni i elektronski mikroskop. Postoji više vrsta glomerulonefritisa koji se donekle različito lijeće, a imaju i različitu prognozu. Pričekajte laboratorijske nalaze i prepišite njihove vrijednosti.
S poštovanjem,
Prof.dr.sc.Petar Kes

Ljiljana

Rezultati patoloske laboratorije.

Ime.........

Datum.18.06.02

Patolog: .......

Biopsija bubrega.

Pregled mikroskopski,svetlosni mikroskop.

2 parceta bubreznog kortikalnog tkiva koje sadrzi 20 normocelularnih glomera.

Nema uvecanja broja celija ili matriksa mezengjalnog.Ne vidi se zadebljanje membrana glomreralnih kapilara.

Dve glomere (MASSON,PAS)sa globalnom proliferacijom celija mezengjalnih,bez povecanja matriksa mezengjalnog

sa hipertrofijom epiteljanih celija parjatalnih po imenu BAUMAN .

Nema fibroze interstacjalne.

Vide se pojedine atrofirane tubule.

Krvni sudovi bez znacajnih promena.

DG.

FOCAL GLOMERULONEPHRITIS

IMUNOFLORESENTNI PREGLED.

C4 ,ALBUMIN, IGA negativan

IGG lamda,IGM- sedimentacija difuzna mengijalna, jacina (2+)

CIQ kapa.

Sedimntacija difuzno mengijalna jacina (+ - )

Pregled. ELEKTRONSKI MIKROSKOP

Ne vidi se proliferacija celija menengjalnih.Vidi se talog subepiteljalni koji ne obavija citav obim kapilara. Nisu sve kapilare sa membranama bazalnim u obliku spica.

Takode se vidi mali talog subendoteljalni ali mezengjalno talozenje je izrazenije.

Difuzno izravnjavanje podacita.

ZAKLJUCAK.

Kombinacija GLOMERULONEPHRITISA FOCAL saGLOMERUNEPHRITISOM MEMBRANDUS

vidi se najcesce kod bubrega povregenog sa SLE.

Bolesnicu treba tretirati u tom pravcu.

Kao sto vidite ovo je nalaz biopsije koji ste trazili
Sa danasnjim danom ja sam na terapiji sa slijedecim lijekovima:

prednisone 20 mg 2 kom dnevno
inazid 300 mg 1 kom dnevno
anacrodyne 100 3x2 sedmicno
fusid svaki drugi dan po 1 kom
losec 20 mg 1 kom dnevno
caltrate 600 +D 1 kom dnevno

i pored svega bijelancevine u mokraci su iste kao i prije terapije
zadnji nalaz uradjen 29.8.
protein u 24 h 3.67 g
SG 1.03
LEUCOCYTYS 75.OO
NITRITE NEGATIVE
PH 6.5
GLUKOZE URINE NORMAL MG/DL
KETONES +-
UROBILINOGEN 8.00 MG/DL
BILIRUBIN UR 0.5O MG/DL
ERITROCYTES 0.2O MG/DL

SEDIMENT
BACTERIA ++
ERYTRCYTES 8-10
MUCUS ++
OXALATES +
YEAST +

Za sada toliko unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Ljiljana