Nefrologija

Oticanje nogu

Mihaela

Imam 20. g. Od svoje 5.godine pa do negdje 16. sam liječila "cistitis cyisticu" na KBC Šalata-smanjen kapacitet mokraćnog mjehura i ciste na mokraćnom kanalu i lukovičasto proširenje istog, pa povećana količina bakterija (pogotovo eserihije coli) koje su mi prouzročavale stalne upale mok. kanala i za to sam koristila razne lijekove, što domaće, što strane. Od završetka liječenja ne osjećam neke posebne simptome. Nema više tih napadaja bolova u trbuhu, ali kad moram na wc-moram odmah. S bubrezima je uvijek bilo sve u redu. Primjećujem jedino da su mi gležnjevi i nožni prsti često natečeni nakon dosta hodanja ili bavljenja nekom aktivnošću (često me nažuljaju cipele), a pogotovo u pms-u. Ima li to kakve veze s bubrezima ili s prijašnjom bolešću? Unaprijed hvala!

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
obzirom na anamnezu o učestalim i dugotrajnim infekcijama mokraćnih puteva, kao i anatomskim promjenama mokraćnog sustava, preporučam kontrolu interniste-nefrologa.
Oticanje stopala ne mora biti u izravnoj vezi s bolesti mokraćnog sustava.
S poštovanjem,
prof.dr.Petar Kes

Dragica

Pre sest meseci sam imala eserihiju u mokraci.Tada sam je izlecila antibiotikom.Uradjena je analiza mokrace i bakterije vise nije bilo .Uradjena je i kompletna biohemijska analiza krvi i sve je bilo u redu.Od tada imam otoke na obe noge kao loptice u predelu clanka.Zadnjih mesec dana boli me desna peta. Zadnjih nekoliko godina imam povecanu telesnu tezinu dosta celulita i smanjenu fizicku aktivnost. Ne osecam se bolesno osim sto mi je kondicija nesto losija. Jako me brine taj otok.Molim za savet .