Nefrologija

Pseudomonas aeruginosa

Mirela

U svibnju o.g. sin mi je u dobi od 13 mjeseci zavrsio na bolnickom lijecenju s dijagnozom upale bubrega i E. coli. Bakterije smo se rijesili za manje od 10 dana (primao je Garamicin, pa pio Augmentin), a sin je iducih mjesec dana pio Sinersul 1,5ml/dan.
Nekoliko dana po prestanku primjene profilakse opet dobiva temperaturu, no lijecnici ne znaju sto mu je i dobiva Zinnat (9.7. o.g.). Nalaz urinokulture uzete prije primjene antibiotika kaze Pseudomonas aeruginosa (10E6/ml), ponavljamo pretragu 10 dana kasnije, ali bakterije ima > 10 E6/ml. Prekidamo lijecenje Zinnatom i lijecnik djecaku po antibiogramu prepisuje Cedax, koji djecak pije iducih 15 dana.
Tjedan dana po prestanku terapije ponavljamo pretragu - Pseudomonas Aeruginosa, 10 E6/ml.

Molim savjet sto dalje i kako se rijesiti bakterije koju je djecak, po mojoj procjeni, dobio tijekom mikcijske ureterografije.
Trenutno stanje djecaka je dobro.

Hvala,
Mirela

prof. dr. sc. Petar Kes

Draga Mirela,
ne govorite nam ništa o rezultatu mikcijske cistoureterografije.
Naime, ukoliko su urinarne infekcije učestale kao kod vašeg sina, osim sedimenta urina i urinokulture te ultrazvuka urotrakta koji je prva slikovna pretraga koja se čini u takvim slučajevima, mikcijska ureterografija je indicirana kako bi se otklonila ili potvrdla sumnja na povrat mokraće u bubreg zbog neke od anomalija urotrakta. Pretraga je indicirana u sve djece ispod 5. godine života, i dječaka bilo koje dobi, a kod učestalih urinarnih infekcija.
Smatramo kako je važno da dijagnostiku učestalih urinarnih infekata dovedete do kraja , pod kontrolom dječjeg nefrologa, a liječenje infekta mora biti ciljano, znači antibiotik prema antibiogramu – nakon davanja urina i rezultata urinokulture, i MORA se uzimati dovoljno dugo u adekvatnoj dozi za dob. To konkretno znači barem 2 tjedna, a ukoliko se infekt bude ponavljao treba započeti sa provođenjem profilakse, dakle uzimanjem antibiotika i po nekoliko mjeseci, uobičajeno u jednoj večernjoj dozi. Konkretno u slučaju bakterije Pseudomonas – ona lako odgovara na antibiotike, te postaje rezistentna na onaj prethodno davan,a također postoji i više sojeva iste bakterije koji reagiraju na različite antibiotike što bi mogao biti slučaj kod vašeg djeteta.
Srdačan pozdrav,
Prof. dr. sc. Petar Kes, internist – nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo Šimić, pedijatar

ČRTOMIR

Poštovani

Pišem iz Kopra, Slovenija. Imam 59 godina.

Zbog tegoba (pa i napada u predjelu mokračnog kanala) uradjeno mi je
više pregleda, a posljednji je bio intravenska urografija.
Mišljenje specijalista radiologa bilo je (pokušaću što točnije prevesti):

"Defekt punjenja mokračnog kanala ljevog bubrega. Nepravilno oblikovan. Velik približno 3 mm. Moguće je manji bubrežni kamenčić. Spazam kod defekta punjenja nije bio vidljiv. Moguć je i manji tumor
šupljeg sistema. CT urografija bez kontrasta trebala bi pokazati mali kalciniran bubrežni kamenčić. U suprotnom slučaju potrebno je uraditi još i retrogradnu ureterografiju"
Istovremeno je utvrdjeno (mada su i raniji nalazi bili skoro isti):
- Dekstroveksna skolioza bubrežne hrptenjače
- Osteohondroza izmedju L5 i S1. Spondiloza.
- Ostehondroza i izmedju L3-L4 i L4-L5 na ljevoj strani
- Srazmjerno teške degenrativne promjene bubrežne hrptenjače
- Spondilartroza u području L4-L5 desno
- Degenrativne promjene u desnom sakroiliakalnom zglobu (ovo je novo)

Na ovo imam dva pitanja:
1. Kakvo je vaše mišljenje o mogućem lječenju ?
2. Kako izgleda postupak CT urografije i retrogradne ureterografije ?

Unaprijed hvala

Črtomir